EURÓPE HROZÍ OBČIANSKA VOJNA

Je pravdepodobné, že sa časom začnú radikalizovať nielen migranti, ale i Európania, čo povedie k vzájomným konfliktom

Foto TASR/AP
Dátum 07.09.2016

BUDAPEŠŤ 7. septembra (TASR/Extra plus) - Európa musí zabrániť občianskej vojne, povedal v stredu v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 v súvislosti s migračnou krízou expert na bezpečnostnú politiku László Földi.

Podľa agentúry MTI uviedol, že už nie je otázkou, dokedy ešte Európa dokáže prijímať migrantov - pretože ich nedokáže prijímať už poldruha roka. "Časť migrantov prichádza kvôli tomu, aby páchala teroristické činy a aby spôsobila chaos," zdôraznil Földi.

Zvyšní migranti podľa jeho vyjadrenia časom prídu na to, že boli oklamaní a že sa dostali do horšej situácie, než keby boli zostali doma. "Začnú byť frustrovaní a môžu sa radikalizovať. Zradikalizovať sa môžu pritom aj Európania - kvôli invázii migrantov a kvôli útokom súvisiacim s nimi. Môže to viesť až k pouličným konfliktom v krajinách, kde je veľké množstvo ilegálnych migrantov," varoval expert.

Podľa Földiho o vážnosti situácie svedčí aj skutočnosť, že Nemecko už vyzvalo svoje obyvateľstvo, aby si napríklad urobilo zásoby potravín. "Hranice treba pred masou ilegálnych migrantov uzatvoriť, čo nie je humanitárnou, ale bezpečnostnou záležitosťou," zdôraznil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.