EUROPOSLANCI: OBMEDZOVANIE POHYBU MUSÍ ČÍM SKÔR SKONČIŤ

Európsky parlament poukazuje na negatívne dopady uzatvárania vnútorných hraníc EÚ na obyvateľov pohraničných regiónov, cezhraničných pracovníkov, študentov i páry žijúce v susedných členských štátoch.

Foto archív
Dátum 24.11.2020

BRATISLAVA 24. novembra (SITA/extraplus.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) upozorňujú, že obmedzenie voľného pohybu osôb v rámci Európskej únie (EÚ) by malo aj počas pandémie zostať iba výnimkou. V nelegislatívnom uznesení, ktoré prijali v pomere 619 hlasov za, 45 proti a 28 zdržaní sa, poukázali na dôležitosť rýchleho návratu k plne funkčnému schengenskému priestoru bez kontrol na jeho vnútorných hraniciach. Text zároveň zdôrazňuje, že je potrebné dodržiavať schengenské pravidlá a legislatívu aj počas pandémie, aby sa predišlo roztrieštenému prístupu jednotlivých členských štátov EÚ, zabezpečilo viac flexibility pri zavádzaní obmedzujúcich opatrení, lepšiu koordináciu a spoluprácu v rámci EÚ či prípravu pohotovostných plánov, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa z dočasných pohraničných kontrol stávali dlhodobé kontroly. V tlačovej správe o tom informoval EP.

V uznesení, ktoré je reakciou na petíciu týkajúcu sa schengenského systému a opatrení prijatých v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19, EP poukazuje na negatívne dopady uzatvárania vnútorných hraníc EÚ na obyvateľov pohraničných regiónov, cezhraničných pracovníkov, študentov i páry žijúce v susedných členských štátoch. Obmedzenia pohybu by v budúcnosti podľa europoslancov mali nahradiť cielené opatrenia, ktoré budú v súlade so zásadami proporcionality a nediskriminácie. Tiež by sa obmedzenia nemali týkať ľudí žijúcich v pohraničných regiónoch a cezhraničných pracovníkov, no iba za predpokladu, že budú dodržiavať odporúčania a opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijaté zodpovednými orgánmi daných členských štátov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.