EUROPOSLANCI SCHVÁLILI TRI MILIARDY EUR PRE KRAJINY MIMO EÚ

Celkový objem finančných prostriedkov by mal byť rozdelený nasledovne pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Gruzínsko Jordánsko, Kosovo, Moldavsko, Čiernu Horu, Severné Macedónsko, Tunisko a Ukrajinu

Foto AP
Dátum 16.05.2020

BRUSEL 15. mája (TASR/extraplus.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v piatok, na záver májového plenárneho zasadnutia, schválili poskytnutie úverov v celkovej výške tri miliardy eur pre partnerské krajiny EÚ. Ide o financie, ktoré by týmto krajinám mali pomôcť vyrovnať sa s hospodárskymi dôsledkami pandémie nového koronavírusu. Za rozhodnutie o takzvanej makrofinančnej pomoci hlasovalo 547 poslancov, 93 bolo proti a 47 sa zdržalo hlasovania.

Pomoc určená pre desiatku partnerských krajín v susedstve EÚ, ktoré v dôsledku šíriaceho sa ochorenia COVID-19 upadli do recesie, by mala byť uvoľňovaná vo forme úverov za veľmi výhodných podmienok v priebehu dvanástich mesiacov. 

Celkový objem finančných prostriedkov by mal byť rozdelený nasledovne: Albánsko (180 miliónov eur), Bosna a Hercegovina (250 miliónov), Gruzínsko (150 miliónov), Jordánsko (200 miliónov), Kosovo (100 miliónov), Moldavsko (100 miliónov), Čierna Hora (60 miliónov), Severné Macedónsko (160 miliónov), Tunisko (600 miliónov) a Ukrajina (1,2 miliardy).

Makrofinančná pomoc by mala prispieť k zmierneniu negatívnych sociálnych a hospodárskych dopadov súčasnej krízy v partnerských krajinách Únie a podporiť ich finančnú stabilitu.

Europoslanci o makrofinančných úveroch hlasovali prostredníctvom takzvaného naliehavého postupu s cieľom urýchliť proces uvoľňovania prostriedkov pre partnerské a susedské krajiny. Rada EÚ (členské krajiny) tento balík pomoci odobrila už 5. mája.

Uvoľneniu finančných prostriedkov musí predchádzať podpísanie memoranda o porozumení, ktorého súčasťou budú podmienky poskytnutia úverov. Európska komisia očakáva uvoľnenie prvej tranže na jeseň 2020, druhej a poslednej tranže začiatkom roka 2021. Splatnosť poskytnutých úverov je 15 rokov. Krajiny, ktorým je pomoc Únie určená, musia byť zapojené do programu Medzinárodného menového fondu (MMF).

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.