EURÓPSKA KOMISIA SA PRIPRAVUJE NA PRÍCHOD ĎALŠEJ VARIANTY COVIDU

Európska komisia (EK) v piatok uzavrela revidovanú dohodu s konzorciom BioNTech-Pfizer, ktorá má lepšie reagovať na meniace sa potreby členských krajín pri dodávkach vakcín proti ochoreniu COVID-19. Zmluva bude aj naďalej zabezpečovať prístup k najnovšej dostupnej verzii vakcíny, ak by sa v budúcnosti objavili nové varianty covidu.

Foto SITA/AP
Dátum 26.05.2023

Európska komisia (EK) v piatok uzavrela revidovanú dohodu s konzorciom BioNTech-Pfizer, ktorá má lepšie reagovať na meniace sa potreby členských krajín pri dodávkach vakcín proti ochoreniu COVID-19. Informuje o tom spravodajca TASR.Zmeny v existujúcej zmluve o dodávkach vakcín zohľadňujú aktuálne zlepšenie epidemiologickej situácie.

Zmluva bude aj naďalej zabezpečovať prístup k najnovšej dostupnej verzii vakcíny, ak by sa v budúcnosti objavili nové varianty covidu. Revidovaná dohoda zabezpečuje nasledovné úpravy existujúcej zmluvy: zníženie množstva očkovacích dávok zakúpených členskými štátmi; predĺženie času, počas ktorého budú môcť členské štáty prevziať dodávky vakcín; možnosť prístupu k dodatočným dávkam až do pôvodného zmluvne dohodnutého objemu do ukončenia zmluvy; nepretržitý prístup k vakcínam prispôsobeným novým variantom hneď po schválení regulačnými orgánmi.

"Hoci COVID-19 už nie je globálnou zdravotnou krízou, zostáva hrozbou, ktorá tu pravdepodobne zostane. Je preto kľúčové, aby sme boli pripravení na nadchádzajúce roky," uviedla v správe pre médiá eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová, ktorá pripomenula, že sa šírenie vírusu podarilo dostať pod kontrolu vďaka očkovaniu. Členské štáty musia mať aj naďalej strategické zásoby vakcín, ktoré potrebujú na ochranu zraniteľných skupín populácie a na zvládnutie prípadných nových mutácií koronavírusu.


 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.