EURÓPSKA KOMISIA SA VYHRÁŽA SOCIÁLNYM SIEŤAM POKUTAMI ZA DEZINFORMÁCIE

EÚ sa obáva najmä o voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni tohto roku. Za potenciálnu hrozbu považuje napríklad ruské dezinformačné kampane. Smernica preto má od platforiem požadovať účinnejšiu snahu o dosiahnutie dôveryhodnosti obsahu, súvisiaceho s voľbami.

Foto SITA/AP
Dátum 23.03.2024

Európska komisia ako najvyšší orgán EÚ sa chystá prijať nové prísnejšie smernice pre veľké sociálne siete. Majú ich donútiť k vyššej snahe nezverejňovať dezinformácie. Dôvodom EK na zvýšenú opatrnosť sú hlavne blížiace sa júnové eurovoľby. V piatok o tom informuje TASR na základe agentúrneho servisu AFP. Nové smernice sa prijmú pravdepodobne v utorok a vyjdú v rámci rozsiahleho zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti vlani. Ak veľké technologické firmy nedodržia nové pravidlá, majú čeliť vysokým finančným postihom.

Jednou z povinností pre platformy ako Facebook či Instagram bude, aby explicitne označili obsah, ktorý vytvorila generatívna umelá inteligencia (AI), povedal agentúre AFP nemenovaný funkcionár EÚ. A ak tam označenie nedajú priamo sociálne siete, musia poskytnúť možnosť používateľom, aby obsah označili oni.  EÚ sa obáva najmä o voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni tohto roku. Za potenciálnu hrozbu považuje napríklad ruské dezinformačné kampane. Smernica preto má od platforiem požadovať účinnejšiu snahu o dosiahnutie dôveryhodnosti obsahu, súvisiaceho s voľbami.

EÚ si minulý týždeň v súlade s DSA vyžiadala viac informácií od platforiem TikTok, Facebook, Instagram, X, Google, YouTube, Snapchat a Bing o tom, aké opatrenia aplikujú proti hrozbe AI, vrátane dezinformácií typu "deep-fake".

Najväčšie platformy ako Meta a TikTok už vyhlásili, že budú čeliť potenciálnemu nebezpečenstvu súvisiacemu s voľbami vytvorením špeciálnych tímov na eliminovanie dezinformácií. V minulosti si na svojich sociálnych sieťach veľké technologické firmy regulovali dezinformácie podľa svojich vlastných pravidiel. Teraz však musia dodržiavať európske zákony, inak riskujú postihy na úrovni až do šiestich percent globálneho obratu svojich platforiem.

Precedens postihu pre veľkú technologickú firmu už vznikol: Vlani v decembri Európska komisia začala historicky prvé oficiálne konanie proti poprednej online platforme, konkrétne voči sociálnej sieti X (predtým Twitter) amerického podnikateľa Elona Muska.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.