EURÓPSKA PROKURATÚRA – BIČ NA ZLODEJOV S EUROFONDAMI A DPH?

Európska prokuratúra bude nezávislým orgánom EÚ. Stíhať bude trestné činy podvodu, korupcie a cezhraničných podvodov s DPH nad 10 miliónov eur.

Foto AP
Dátum 02.08.2020

Bratislava 2. augusta (TASR/extraplus.sk) – Európska prokuratúra bude nezávislým orgánom EÚ, zodpovedným za vyšetrovanie trestných činov proti finančným záujmom EÚ. Stíhať tak bude trestné činy podvodu, korupcie a cezhraničných podvodov s DPH nad 10 miliónov eur. TASR o tom informoval európsky prokurátor zastupujúci SR a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký.

Na účely stíhania spomínaných trestných činov bude Európska prokuratúra viesť vyšetrovania, vykonávať úkony trestného stíhania a plniť úlohy prokurátora na príslušných súdoch členských štátov. „V podmienkach SR to znamená, že príslušní prokurátori - tzv. delegovaní európski prokurátori - budú vykonávať trestné stíhanie podľa slovenských právnych prepisov a obžalobu budú podávať ďalej na

Špecializovaný trestný súd,“ uviedol Novocký. Táto činnosť bude ďalej pod dohľadom a bude koordinovaná európskymi prokurátormi v Luxemburgu. Podľa Novockého tak bude zabezpečené, že prípady zneužívania prostriedkov EÚ budú rovnako posudzované a potrestané bez ohľadu na to, či boli spáchané napríklad na Slovensku, alebo v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ, ktorá sa podieľa na činnosti Európskej prokuratúry. Juraj Novocký je prvým európskym prokurátorom zastupujúcim Slovenskú republiku. Momentálne však stále pôsobí na Úrade špeciálnej prokuratúry, kde sa venoval predovšetkým medzinárodnej kriminalite, avšak podieľal sa ako jeden z dvojice prokurátorov na prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.