EURÓPSKE BANKY SLABNÚ

Hlavným problémom sú zlé úvery a nesolventné finančné inštitúty

Foto ARCHÍV
Dátum 06.10.2016

WASHINGTON 5. októbra (TASR/Extra plus) - Veľká časť európskeho bankového sektora je príliš slabá, aby trvale generovala zisky, a to dokonca aj v prípade, že región zaznamená výrazný rast ekonomiky, uvádza sa v štúdii Medzinárodného menového fondu (MMF). Ekonóm MMF Peter Dattels tvrdí, že "cyklické zotavenie pomôže, ale nie je dostatočné" na uzdravenie európskeho bankového sektora. Podľa neho je slabá až tretina európskeho bankového systému, ktorá reprezentuje aktíva v objeme 8,5 bilióna eur, a preto je potrebná jeho konsolidácia. "Slabé banky budú musieť skončiť a časť tohto systému sa bude musieť zmenšiť."

MMF vo svojej správe o globálnej finančnej stabilite skúmal 280 finančných inštitútov, na ktoré pripadá 70 percent bankového systému v USA a Európe. Podľa správy sa väčšina amerického bankového sektora v prípade posilnenia ekonomiky vráti k zdravej ziskovosti.

MMF už roky požaduje od eurozóny, aby ozdravila svoj bankový sektor a urýchlene vyriešila problém zlých úverov a nesolventných finančných inštitútov. "Európske banky sa musia zbaviť dedičstva problémových úverov," uviedol Dattels. Európske banky musia byť podľa neho efektívnejšie. Fond vyzval európske vlády, aby dokončili reformu regulácie bankového sektora, čo by štrukturálne podporilo istotu finančných inštitútov ohľadom prostredia, v ktorom operujú.