EURÓPSKE ŠTÁTY SA POMALY UZATVÁRAJÚ

Viaceré európske i mimoeurópske štáty sprísňujú podmienky vstupu na svoje územie. Podľa Martina Klusa na tom nie je nič prekvapivé.

Foto SITA/TOMAS BOKOR
Dátum 27.01.2021

Štáty prijímajú nové „cestovné obmedzenia“ v snahe zastaviť šírenie nákazlivejších variantov vírusu, najmä takzvanej britskej mutácie. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Ako dodal, výzvy na ďalšie sprísnenie hraničného režimu, ktoré zaznievali aj na minulotýždňovom videosummite Európskej únie (EÚ), „nie sú prekvapením“.

Klus priblížil, že Belgicko do pondelka 1. marca zakáže takzvané nepodstatné cezhraničné cesty. Od stredy 27. januára budú musieť ľudia cestujúci z a do Belgicka uviesť platný dôvod na prekročenie hraníc, napríklad rodinné povinnosti, pohreb či štúdium. „Tieto pravidlá sa vzťahujú aj na cudzincov s povolením na pobyt v Belgicku, ktorí musia po príchode absolvovať povinnú sedemdňovú karanténu a urobiť si test v prvý deň po príchode a tiež na konci karantény,“ spresnil štátny tajomník.

Tajomník rezortu diplomacie zároveň informoval, že aj vláda v Helsinkách rozhodla o nových obmedzeniach vstupu s platnosťou od stredy 27. januára do pondelka 25. februára. Do Fínska tak môžu cestovať len občania Fínska a ich rodinní príslušníci a osoby s povolením na pobyt vo Fínsku. Ďalej osoby prichádzajúce za štúdiom či na pracovné cesty v prípadoch, keď ide o sektory kritickej infraštruktúry, ako aj vo veľmi nevyhnutných prípadoch, napríklad ak ide o rodinné záležitosti.

Spojené štáty americké obnovili zákaz vstupu do krajiny pre takmer všetkých neamerických občanov, ktorí boli v posledných 14 dňoch v Brazílii, Írsku, Spojenom kráľovstve alebo v niektorej z krajín Schengenu, vrátane Slovenska. Toto opatrenie platí aj pre osoby, ktoré pri nadväzujúcich letoch prestupujú v medzinárodných tranzitných zónach letísk.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.