EXŠÉF NATO RASMUSSEN: AK KYJEV NEDOSTANE JASNÉ ZÁRUKY, POLIACI AJ ĎALŠÍ MÔŽU POSLAŤ VOJAKOV NA UKRAJINU

Anders Rasmussen, bývalý šéf NATO: Ak sa NATO nedokáže dohodnúť na jasnej ceste vpred pre Ukrajinu, existuje možnosť, že niektoré krajiny zakročia samostatne. Vieme, že Poľsko sa veľmi angažuje v poskytovaní konkrétnej pomoci Ukrajine. A nevylučoval by som ani možnosť, že Poľsko by sa v tomto zmysle angažovalo ešte silnejšie – a nasledovali by ho pobaltské štáty – možno vrátane vyslania pozemných jednotiek.

Foto 
Dátum 10.06.2023

Bývalý šéf NATO Anders Rasmussen varuje, že ak Kyjev nedostane na samite NATO konkrétne záruky, situácia môže eskalovať. Uviedol to britský denník The Guardian. Štáty NATO, ktoré by neboli spokojné so závermi samitu vo Vilniuse, by sa mohli rozhodnúť zasiahnuť samostatne.

„Ak sa NATO nedokáže dohodnúť na jasnej ceste vpred pre Ukrajinu, existuje možnosť, že niektoré krajiny zakročia samostatne. Vieme, že Poľsko sa veľmi angažuje v poskytovaní konkrétnej pomoci Ukrajine. A nevylučoval by som ani možnosť, že Poľsko by sa v tomto zmysle angažovalo ešte silnejšie – a nasledovali by ho pobaltské štáty – možno vrátane vyslania pozemných jednotiek,“ uviedol varovanie Rasmussena The Guardian.

„Myslím si, že Poliaci by vážne uvažovali o tom, že zostavia koalíciu ochotných, ak Ukrajina vo Vilniuse nič nezíska. Nemali by sme podceňovať poľské pocity, Poliaci sa domnievajú, že západná Európa príliš dlho nepočúvala ich varovania pred pravou ruskou mentalitou,“ uviedol Rasmussen. Ukrajina by podľa neho mohla legálne požiadať o takúto vojenskú pomoc.

Na tieto slová podľa ruskej agentúry TASS zareagoval ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: „Až do skončenia ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny cudzie štáty nepošlú svojich vojakov na územie našej krajiny. Navyše o to ani nežiadame.“

Rasmussen ďalej tvrdí, že je nevyhnutné, aby Ukrajina dostala písomné bezpečnostné záruky, najlepšie pred samitom, ale mimo rámca NATO. Je potrebné, aby zahŕňali výmenu spravodajských informácií, spoločný výcvik na Ukrajine, zvýšenú výrobu munície, interoperabilitu NATO a dodávky zbraní, ktoré postačujú na odradenie Ruska od ďalšieho útoku, píše The Guardian.

Dodal však, že samotné bezpečnostné záruky nestačia, aj keď niektoré štáty NATO by ich mohli presadzovať, aby sa vyhli naozajstnej diskusii o ambíciách Ukrajiny stať sa členom NATO. Otázka členstva sa podľa Rasmussena aj tak dostane na program samitu.

„Hovoril som s niekoľkými východoeurópskymi lídrami a existuje skupina tvrdých spojencov zo strednej a východnej Európy, ktorí chcú pre Ukrajinu aspoň vytýčiť jasnú cestu k členstvu v NATO,“ uviedol podľa britského denníka.

História ukázala, že je nebezpečné nechať Ukrajinu v čakárni NATO na neurčito, tvrdí. Aj keby teraz vo Vilniuse neprišla pozvánka do aliancie, mala by zostať táto možnosť otvorená vo Washingtone v budúcom roku. Odmietol argument, že Ukrajine nemožno ponúknuť možnosť byť členom NATO, kým sa neskončí vojna – to by podľa neho Putinovi dalo právo veta.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.