FACEBOOK TRESTÁ KRITIKU

Najväčšia sociálna sieť sleduje vašu polohu, ak ste pridali komentár proti Zuckerbergovi

Foto archív
Dátum 19.02.2019

BRATISLAVA (touchit.sk/Extra plus) - Americkej stanici CNBC sa podarilo odhaliť, že Facebook sleduje polohu všetkých používateľov, ktorí sa vyhrážajú alebo inak ohrozujú ich zamestnancov či spoločnosť.  Viac ako tucet bývalých zamestnancov Facebooku potvrdilo, že spoločnosť vedie záznamy o negatívnych komentároch na svojej platforme a v niektorých prípadoch tieto osoby sleduje. Hovorca Facebooku potvrdil, že chráni svojich zamestnancov: „Náš tím osobnej ochrany existuje a chráni zamestnancov Facebooku„. Spoločnosť používa štandardné opatrenia a spolupracuje v prípade potreby s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Zoznam „hriešnikov“ sa udržiava od roku 2008 a aktualizuje sa každý týždeň. Okrem mena obsahuje zoznam aj fotografiu, geografické umiestnenie (podľa možnosti čo najpresnejšie) a stručný popis toho, prečo sa daný používateľ ocitol v tomto zozname.

Kritéria, aby ste sa ocitli v takomto zozname, sú veľmi nízke. Niektorí používatelia boli pridaní do zoznamu len preto, že posielali hromadné správy zamestnancom Facebooku. Vraj sa tam ocitli aj ľudia, ktorí Marka kritizovali. Spôsob, akým Facebook identifikuje ľudí a radí ich do tohto zoznamu, je istým spôsobom porušením súkromia, z čoho si však Facebook očividne ťažkú hlavu nerobí.