FACEBOOK ZVAŽUJE ODCHOD Z EURÓPY - OD EÚ ŽIADA, ABY ZMENILA SPRÁVANIE

Dôvodom odchodu z EÚ majú byť obmedzenia, ktoré nepovažujú prenášanie dát z EÚ do USA za dostatočne bezpečné pri ochrane osobných údajov.

Foto Archív
Dátum 23.09.2020

Spoločnosť Facebook varuje, že môže ukončiť svoje pôsobenie v Európskej únii. Dôvodom sú obmedzeniaa regulačných orgánov. Tie varujú, že pri prenášaní dát z EÚ do USA môže dôjsť k úniku osobných údajov. Súdny dvor Európskej únie v júli rozhodol, že dohoda, ktorá umožňuje veľkým technologickým firmám vrátane Facebooku prenášať dáta z EÚ do USA neplatí a národné regulačné orgány by mali prijať prísnejšie opatrenia, aby ochránili súkromie používateľských dát.

Ako informoval portál Vice, rozhodnutia sa neskôr chytil írsky dozorný úrad pre ochranu údajov (DPC), ktorý spoločnosti zakázal presúvať dáta do USA. Facebook následne podal v Dubline žalobu, pričom odporoval tým, že toto rozhodnutie prinúti giganta ponechať 410 miliónov európskych používateľov sociálnych sietí Facebook a Instagram v štichu.

„V prípade, že by Facebooku bola úplne odoprená možnosť prenosu používateľských dát do USA nie je jasné, ako by za týchto okolností mohla spoločnosť naďalej poskytovať služby Facebook a Instagramu v EÚ,“ uviedlašéfka oddelenia ochrany údajov Facebooku v Írsku Yvonne Cunnaneová.

Technologický gigant však poprel, že by úradom hrozil stiahnutím služieb sociálnej siete z Európy a podľa spoločnosti ide len o jednoduchý obraz reality. Facebooku na prenášaní údajov po celom svete veľmi záleží najmä preto, lebo vďaka tomu dokáže lepšie zacieliť svoje reklamy na používateľov. Prerušenie tohto toku v EÚ ohrozuje celý výnosový potenciál sociálnej siete, čo spoločnosť berie skutočne veľmi vážne. Podľa bezpečnostných expertov však nie je „ultimátum“ Facebooku ničím iným, než len prázdno hrozbou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.