FALOŠNÉ MÉDIÁ

Televízia CNN zarobila na kauze Trump – Putin za posledné mesiace milióny dolárov

Foto TASR/AP
Dátum 31.07.2017

Televízia CNN už celé mesiace umelo živí kauzu prepojenia Trumpa na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Aj napriek absencii priamych dôkazov obviňuje ruskú vládu z manipulácie minuloročných volieb. Trumpovi vraj Rusi zaistili víťazstvo nad Hillary Clintonovou hacknutím predsedníctva Demokratickej strany (DNC), odkiaľ mali ukradnúť tisíce tajných e-mailov, ktoré boli publikované na stránke WikiLeaks. Vďaka nim sa verejnosť dozvedela o zákulisných praktikách Demokratov (napríklad o sabotovaní kampane Bernieho Sandersa), čo prispelo k porážke Clintonovej v novembrových voľbách. Takéto závažné obvinenia sa však nezakladajú na nijakých relevantných dôkazoch.

Počas posledných mesiacov sa antipatia CNN k faktom potvrdila hneď v dvoch závažných odhaleniach. Prvým je reportáž o Anthonym Scaramuccim, členovi prechodného tímu Donalda Trumpa, a jeho prepojení na ruský investičný fond. Bola taká zavádzajúca a neobjektívna, že ju vedenie stanice po niekoľkých dňoch stiahlo. Keďže reportáž nebola podložená faktmi, ktorým sama dokonca v niektorých bodoch odporovala, išlo viac o konšpiráciu než o výsledok práce renomovaných novinárov. Po tomto fiasku bol autor reportáže a dvaja jeho kolegovia nútení dať výpoveď. Je to zatiaľ posledná zo série zahanbujúcich epizód televízie CNN. Koncom mája rozviazalo vedenie stanice pracovný vzťah so svojou moderátorkou Kathy Griffinovou za video, na ktorom drží odrezanú hlavu Donalda Trumpa. Začiatkom júna zase vyhodili moderátora Reza Aslana, ktorý sa opakovane vulgárne vyjadroval na adresu prezidenta.

Skreslená skutočnosť

Ďalším vážnym dôkazom podkopávajúcim objektivitu CNN sú nahrávky, ktoré získal konzervatívny aktivista James O'Keefe. Organizácia Project Veritas, ktorej je O'Keefe zakladateľom, počas posledného júnového týždňa uverejnila sériu videí zameranú na CNN. Jej názov American Pravda symbolicky odkazuje na sovietsku Pravdu, bývalé oficiálne noviny KSSZ. Prvé video nám predstavuje producenta CNN Johna Bonifielda, hovoriaceho na skrytú kameru, že za ohýbaním faktov a skresľovaním skutočnosti v CNN stojí biznis. Investigatívna žurnalistika sa tu zredukovala iba na stúpajúcu sledovanosť a ratingy. Televízia preto ďalej pokračuje vo fabulácii príbehov o prepojení Trumpa na Putina. „Zatiaľ je to všetko nezmysel. Nemáme nijaký presvedčivý dôkaz,“ priznal sa Bonifield na nahrávke. Riaditeľ CNN Jeff Zucker podľa neho svojim reportérom výslovne prikázal, aby sa zaoberali témou Trump – Rusko aj napriek nedostatku faktov, o ktorých by verejnosti mohli referovať. Bežný americký konzument je totiž za dlhé roky antiruskej hystérie naučený celú túto krajinu a Putina otvorene nenávidieť alebo o nich zmýšľať prinajmenšom zaujato, často ešte v dôsledku paranoje zakonzervovanej v spoločnosti od čias studenej vojny. Preto je pochopiteľné, že téma prepojenia Trumpa s Putinom médiám dobre vynáša. Televízia CNN zarobila na tejto kauze za posledné mesiace milióny dolárov.

Klamstvá a dezinformácie

Absenciu dôkazov v kauze Rusko nám potvrdil na ďalšom videu organizácie Project Veritas politický analytik CNN Van Jones. Ten na skrytú kameru tvrdí (na rozdiel od samotnej televízie), že v celej kauze o nič veľké nejde. Pritom médiá v USA aj na Slovensku jej vážnosť stále nafukujú. Samotný Trump tieto útoky od začiatku označuje iba za honbu na čarodejnice a spravodajstvá ako CNN zase za falošné správy, šíriace klamstvá a dezinformácie.

Tretia časť série American Pravda je rozdelená na dva segmenty. Prvá polovica sa zaoberá rozhovorom s producentom CNN Jimmym Carrom. Amerických voličov považuje za hlúpych a Trump je vraj nekompetentný blázon, s čím sa podľa neho stotožňuje aj väčšina pracovníkov tejto stanice. Zvyšok videa odhaľuje, ako sa vyrábajú „zaručené“ správy, ktoré následne preberajú aj slovenské médiá. Rozhovory sa tu strihajú a editujú do takej podoby, aby ideologickí oponenti CNN pôsobili nevzdelane či ako konšpirátori. Nebezpečné fakty, ktoré do naratívu televízie nezapadajú vôbec, sa neodvysielajú – asi toľko k etickým princípom tejto stanice.

Arogancia novinárov

Ak môže klamať a zavádzať CNN, najvplyvnejšia a najznámejšia spravodajská televízia na planéte, robia to pravdepodobne aj ostatné médiá. Dokazuje to nedávna štúdia harvardského profesora Thomasa E. Pattersona, ktorá si dala za cieľ preskúmať zobrazenie Trumpa v mediálnom priestore počas prvých 100 dní jeho vlády. (Ne)prekvapivo zistila, že CNN patrí po boku CBS medzi najzaujatejšie spravodajské organizácie: až 93 percent všetkých reportáží o Trumpovi tu bolo ladených v negatívnom tóne. Na porovnanie, v prípade prvých 100 dní prezidenta Baracka Obamu to bolo približne 40 percent. Je smutné, že CNN sa navonok ešte stále prezentuje ako nestranné a objektívne médium.

Rovnako alarmujúca je situácia na Slovensku. Naši renomovaní novinári sa už celé roky predbiehajú v opakovaní posvätnej „pravdy“ svojich západných kolegov. Ako príklad si zoberme správy, ktoré venujú ruskej hybridnej vojne. Podobné články nie sú len bezpredmetné a nepodložené akýmikoľvek relevantnými dôkazmi, sú tiež nasiaknuté aroganciou svojich autorov. U šíriteľov týchto výmyslov absentuje elementárna novinárska integrita. Ľudí vyzývajú ku kritickému mysleniu, no pritom sami nekriticky preberajú propagandu prichádzajúcu spoza oceána.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.