FATÁLNE NÁSLEDKY - PACIENTOV S INÝMI DIAGNÓZAMI AKO COVID, ODSÚVALI NA DRUHÚ KOĽAJ

Tisíce ľudí s odlišnými diagnózami, ako je ochorenie COVID-19, boli počas posledného roka odsúvaní, tak povediac, na druhú koľaj. V čase, keď sa na Slovensku pandémia dostáva pod kontrolu, sa však treba začať zamýšľať nad tým, kto „zaplatí účet“.

Foto SITA/AP
Dátum 05.04.2021

Vírus SARS-CoV-2 je bez pochýb zodpovedný za zdravotnú, hospodársku a sociálnu krízu doteraz neznámeho rozsahu a významu. Okrem počtu úmrtí a neistoty týkajúcej sa starostlivosti o pacientov s postCOVIDovými následkami však odborníkov trápia aj iní pacienti. Tisíce ľudí s odlišnými diagnózami, ako je ochorenie COVID-19, boli počas posledného roka odsúvaní, tak povediac, na druhú koľaj. V čase, keď sa na Slovensku pandémia dostáva pod kontrolu, sa však treba začať zamýšľať nad tým, kto „zaplatí účet“.

Zdravotná starostlivosť o pacientov, ktorí trpia neprenosným ochorením, vrátane tých najzraniteľnejších, akými sú starší ľudia, onkologickí pacienti, pacienti s chronickými ochoreniami alebo tí, ktorí podstupujú paliatívnu starostlivosť, utrpela značné škody. Odhaduje sa, že za prvých 12 týždňov pandémie bolo na celom svete zrušených viac ako 28 miliónov operácií. Podľa dát publikovaných na webe Science Direct to ovplyvnilo aj onkologické operácie, až 37 percent z nich bolo presunutých. Rovnaká španielska štúdia tiež hovorí, že aj pri navýšení práce chirurgov o 20 percent by trvalo asi 11 mesiacov, kým by sa podarilo dohnať všetky pozastavené, presunuté a zrušené operácie naplánované pred pandémiou.

https://www.extraplus.sk/predplatne/predplatit

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.