FEMINISTKA HANZELOVÁ: MUSÍME ZMENIŤ ÚSTAVU, NEPODPORUJE DOSTATOČNE ŽENY

Novinárka Zuzana Hanzelová, známa svojimi feministickými názormi, povzbudzuje Slovenky, aby častejšie o sebe hovorili v ženskom rode a tvrdí, že Ústava SR nedostatočne využíva ženské rody. 

Foto Facebook
Dátum 14.09.2020

Zuzana Hanzelová je novinárka z denníka SME, ktorá je známa svojimi feministickými názormi. Nedávno povzbudzovala Slovensky, aby častejšie o sebe hovorili v ženskom rode. Poukazuje najmä na to, že svoje kamarátky musí pri rozprávaní opravovať. Najmä pri diskusiach o ich pracovných miestach, keď hovoria, že pracujú ako novinár, či právnik. Taktiež jej vadí, že v Ústave SR sa nedostatočne využívajú ženské rody. 

Koncovka "ka", ktorá sa využíva pri predstavovaní profesie je podľa nej veľmi málo používaná a môže to byť veľmi nebezpečné, tvrdí Hanzelová. Je to správanie, ktoré môže viesť k stereotypom. 

Sťažuje sa na to, že vo verejnej správe je množstvo žien, ktorých funkcie nemajú tvar ženského rodu. “Slovenčina a Slovensko je dokonca tak ďaleko, že po novom máme vo funkciách ženy, no jazyk, ani ústava na to nie sú pripravené. Dva príklady – Verejný ochranca práv. Inými slovami ombudsman. Už druhýkrát za sebou je vo funkcii žena, ktorá sa na všetkých listoch musí oficiálne podpisovať ako verejný ochranca.” Dodáva Hanzelová. 

Jediné čo ju teší je, že za prezidentku máme ženu, hoci "všetko ostatné vybavuje kancelária prezidenta SR". Taktiež sa jej nepáči, že na začiatku kampane sa Čaputovej pýtali ako zvládne zosúladiť rodinu a prácu, pričom Kisku sa nepýtal nikto. 

Na záver tvrdí, že by sme mali zmeniť Ústavu SR aby v nej boli napísané obe verzie povolania s tým, že keď ženy o sebe budú hovoriť ženskom rode, môžu pozitívne ovplyvniť ďalšie generácie dievčat.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.