FIALA: UKRAJINE DARUJEME ÚTOČNÉ HELIKOPTÉRY A MUNÍCIU

Fiala zároveň pripomenul, že ČR od začiatku vojny na Ukrajinu poslala 676 kusov ťažkej techniky a milióny kusov munície. Táto pomoc bude podľa jeho slov naďalej pokračovať. Zdôraznil, že ČR sa intenzívne zapojí do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Foto SITA/AP
Dátum 07.07.2023

Česká republika daruje Ukrajine ďalšie útočné helikoptéry a státisíce kusov munície pre zbrane veľkého kalibru. Bude sa tiež podieľať na výcviku ukrajinských pilotov na lietadlá F16. Po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to uviedol český premiér Petr Fiala. Aby mohol výcvik pilotov prebiehať aj priamo na Ukrajine, Česko jej poskytne letecké simulátory.

Fiala zároveň pripomenul, že ČR od začiatku vojny na Ukrajinu poslala 676 kusov ťažkej techniky a milióny kusov munície. Táto pomoc bude podľa jeho slov naďalej pokračovať. „Je obdivuhodné, ako statočne sa Ukrajina bráni barbarskému útoku Ruska. Som rád, že tejto statočnej obrane pomáhajú aj dodávky českej pomoci,“ dodal Fiala.

So Zelenským podľa jeho slov hovorili o konkrétnych projektoch spolupráce a zástupcovia príslušných ministerstiev podpísali aj rámcové memorandum o spolupráci v obrannom priemysle. Fiala tiež zdôraznil, že ČR sa intenzívne zapojí do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Prezident Zelenskyj sa opätovne poďakoval Česku za podporu, ČR podľa neho reaguje pružne a včas. Česko podľa neho rozumie potrebám ukrajinskej armády, ktoré sa týkajú predovšetkým delostreleckej munície a systémov protivzdušnej obrany. „Česká republika v žiadnom prípade neposkytuje vôbec menšiu pomoc než iné veľké európske štáty. A teraz to chcem zdôrazniť ešte raz,“ povedal ukrajinský prezident. Konštatoval však, že bez zbraní ďalekého dosahu je ťažké nielen útočiť, ale sa aj brániť.

Zelenskyj podľa vlastných slov rokoval s českým premiérom aj o spolupráci s africkými a ázijskými štátmi, pričom vyzdvihol ochotu ČR angažovať sa v tejto oblasti. Poďakoval aj za českú podporu ukrajinských snáh o vstup do NATO a EÚ.

Poradca pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar vo štvrtok vo vysielaní ČT24 uviedol, že by do konca roka mohla Česko navštíviť aj delegácia ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa s kľúčovými ministrami. Dôvodom je podľa neho najmä to, že ČR má záujem o veľké zákazky pri povojnovej obnove Ukrajiny. Ako príklad uviedol obnovu železnice a metra v Kyjeve a v Charkove.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.