FIALA ZANECHAL ZELENSKÉMU ODKAZ NA HLAVNI TANKU

Český premiér Petr Fiala "pokrstil" počas návštevy zbrojovky pohárom sektu nové ťažké vyslobodzovacie a odsunové vozidlo TREVA 30. Aj to plánuje Česko v budúcnosti poslať na Ukrajinu.

Foto SITA/AP
Dátum 10.01.2023

Český premiér Petr Fiala v pondelok priamo z výrobnej haly zbrojovky Excalibur Army v Šternberku neďaleko Olomouca telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Obaja o rozhovore informovali na sociálnej sieti Twitter, informuje TASR. Podľa Fialu si navzájom zavinšovali k novému roku a hovorili o ďalšej konkrétnej spolupráci Česka a Ukrajiny. Na hlaveň tanku T-72, ktorý Česko pošle na Ukrajinu, napísal Fiala fixkou odkaz: "Statočným ukrajinským obrancom".

"Verím, že Ukrajinci zvíťazia vo svojom boji s ruským agresorom," dodal. Počas návštevy zbrojovky "pokrstil" pohárom sektu nové ťažké vyslobodzovacie a odsunové vozidlo TREVA 30. Aj to plánuje Česko v budúcnosti poslať na Ukrajinu.

"Ceníme si dôležitú obrannú podporu zo strany Českej republiky a očakávame jej posilnenie," vyhlásil ukrajinský prezident. Okrem rozhovoru s Fialom absolvoval Zelenskyj v pondelok aj svoj prvý telefonát s novou slovinskou prezidentkou Natašou Pircovou Musarovou, ktorá sa funkcie ujala tesne pred Vianocami. Telefonoval tiež s portugalským premiérom Antóniom Costom a predsedom severomacedónskej vlády Dimitarom Kovačevským, ktorého krajina tohto roku predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.