FICO: AKO JE MOŽNÉ, ŽE SYSTÉM S-300 TERAZ POMÁHA NA UKRAJINE, AK HO REZORT OBRANY OZNAČIL ZA NEFUNKČNÝ?

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa pýta dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa na skutočný stav ochrany nášho vzdušného priestoru, ak sa prítomné dve batérie majú presúvať. Žiada tiež informácie, ako dlho budú náš vzdušný priestor chrániť poľské a české lietadlá. Pýta sa tiež, aký objem a druhy munície už SR poslala Ukrajine.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 04.02.2023

Predsedu Smeru-SD Roberta Fica zaujíma skutočný stav systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko poslalo Ukrajine. Pýta sa, ako je možné, že teraz pomáha na Ukrajine, ak ho vedenie rezortu obrany označilo za nefunkčný. Chce zaviazať ministra, aby o tomto informoval poslancov. Okrem toho žiada odpovede na otázky o skutočnom stave ochrany nášho vzdušného priestoru, ak sa prítomné dve batérie majú presúvať.

Žiada tiež informácie, ako dlho budú náš vzdušný priestor chrániť poľské a české lietadlá a aký je harmonogram zapojenia maďarských. Pýta sa, kedy bude dokončená dodávka ostávajúcich 14 tankov Leopard z Nemecka, ktoré majú nahradiť bojové vozidlá pechoty darované Ukrajine. Ďalšia otázka sa týka skutočného stavu tankov Leopard a či bude nutná ich technická oprava. Pýta sa tiež, aký objem a druhy munície už SR poslala Ukrajine.

Naď v reakcii odpovedal, že vzdušný priestor SR budú partneri chrániť do príchodu stíhačiek F-16. Na margo systému S-300 uviedol, že nebol plne funkčný, no Ukrajinci boli schopní ho opraviť. Vysvetlil, že aktuálne sú na Slovensku batérie systému Patriot z Nemecka a USA a rokuje sa o náhradách. Podľa jeho slov pritom robia všetko pre to, aby talianski vojaci po výmene amerických nešli na letisko Kuchyňa, ale do Prešova. Teda čo najbližšie k východnej hranici.

Čo sa týka tankov Leopard, od marca majú prísť podľa jeho slov z Nemecka po dva každý mesiac, až kým ich tu nebude 15. Priblížil, že budú prichádzať postupne aj preto, lebo predtým prejdú riadnou generálnou opravou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.