FICO: AKTÍVNY EŠTEBÁK NEMÔŽE BYŤ MINISTROM, PREZIDENTKA TO MUSÍ RIEŠIŤ

„O pánovi Budajovi sme všetci vedeli, že mal blízko k ŠtB,“ povedal Robert Fico. Podpisom aktívnej spolupráce sa však podľa neho zaradil k najväčšej špine. „Ja si nepamätám, že by nejaká vláda mala aktívneho eštebáka,“ vyhlásil šéf Smeru. Doplnil, že za zverejnením celej veci je pravdepodobne šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého motiváciou bola pomsta Budajovi.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.02.2023

Aktívny príslušník komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nemôže byť ministrom a prezidentka SR Zuzana Čaputová musí tento problém riešiť. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Smer – sociálna demkoracia (Smer-SD) Robert Fico. Reagoval tým na zistenia denníka Sme, že v Českej republike bol objavený dokument, podľa ktorého podpísal poverený šéf rezortu životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) pred rokom 1989 aktívnu spoluprácu s ŠtB.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus:

 

BUDAJOVA TEMNÁ MINULOSŤ:

 

Médiá, opozícia i mimovládne organizácie tohto frustrovaného politika v jeho konaní podporujú a nikomu z nich vôbec neprekáža jeho krivosť. Morálne nečistý Ján Budaj je evidovaný ako agent ŠtB pod číslom 23 214 s krycím menom Domovník. Rada by som poznala odpoveď proamerického „demokrata“, prezidenta Andreja Kisku, či treťosektoráka Pavla Demeša, ako sa vyrovnávajú s temnou minulosťou Domovníka. A možno je odpoveď celkom jednoduchá. Práve preto, že je Budaj vydierateľný, plní nie spoločenskú, ale protislovenskú objednávku. Najsmutnejšie na celej záležitosti je, že Západom plateným mimovládkam, niektorým angažovaným novinárom a opozičným politikom už asistuje aj vládna koalícia.

„O pánovi Budajovi sme všetci vedeli, že mal blízko k ŠtB,“ povedal Fico. Podpisom aktívnej spolupráce sa však podľa neho zaradil k najväčšej špine. „Ja si nepamätám, že by nejaká vláda mala aktívneho eštebáka,“ vyhlásil šéf Smeru. Doplnil, že za zverejnením celej veci je pravdepodobne šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého motiváciou bola pomsta Budajovi. Fico dodal, že je povinnosťou prezidentky vyhnať Budaja z ministerstva životného prostredia.

Denník Sme informoval, že pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS našiel český historik dokument, v ktorom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dnešný dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. „Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ citoval denník ručne písanú správu s Budajovým podpisom z 23. júna 1979.

Ústav pamäti národa v súvislosti s Budajom na svojej internetovej stránke uvádza, že ŠtB ho zaevidovala ako sledovanú osobu už na začiatku 70. rokov a väčšinu času bol v jej zoznamoch vedený v kategórii ‚nepriateľská osoba‘. „Jedno obdobie však bol preevidovaný do kategórie ‚tajný spolupracovník‘,“ napísal ústav.

Reakcia bezpečnostného analytika Milana Žitného:

Jána Budaja zaevidovala ŠTB v máji 1979 ako preverovanú osobu a už o mesiac je prevedený do kategórie agent a podpisuje spoluprácu. Ide o staré známe skutočnosti od roku 1990. Ponúka sa výklad, prečo práve teraz sa na Budaja vyťahuje jeho záväzok: ako politicky účelový manéver, keďže zradil Igora, bez ktorého by sa do parlamentu nedostal. Ján Budaj má však neveru v mentálnej výbave, najprv zradil VPN, potom zradil HZDS, zradil i Zelených, tak prečo by mal byt Igor výnimka? Naviac, ako mi Budaj pred voľbami 2012 povedal, keď dostal už vtedy od Igora ponuku ísť na kandidátku OĽaNO, že si nevie predstaviť svoje meno vedľa „toho bláznivého klerikála" a v roku 2016 už tam bol, klerikál-neklerikál… Odstrčený a zatratený tribún revolúcie dostal konečne satisfakciu v podobe kresla ministra.

 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.