FICO: AMERIČANIA ROZDEĽUJÚ EÚ

Predseda strany SMER-SD Robert Fico kritizuje amerického prezidenta Joea Bidena za to, že nepozval Maďarsko, ako legitímny štát Európskej únie, na decembrový samit o demokracii. Zdôraznil aj to, že Poľsko má nadštandardné vzťahy s Washingtonom a označil ich za krajinu, ktorá je protiruská, čo Američanom akurát vyhovuje. 

Foto Facebook Roberta Fica
Dátum 25.11.2021

Strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) vadí, že americký prezident Joe Biden nepozval Maďarsko na decembrový Samit o demokracii. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii.

„Maďarsko je krajina, s ktorou máme mnohé veci historicky ešte stále otvorené. Je to ale náš sused, s ktorým chceme mať vynikajúce vzťahy. Je to legitímny členský štát Európskej únie,“ povedal Fico. Dodal, že členské štáty Európskej únie (EÚ) sú ticho v situácii, keď jeden jej legitímny členský štát nie je pozvaný na takéto podujatie. „Očakával by som od krajín Vyšehradskej štvorky, že sa zastanú svojho partnerského štátu. Najmä by som očakával od Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskej rady, aby USA nerozdeľovali EÚ,“ povedal Fico.


Predseda strany Smer-SD doplnil, že USA sa podarilo z EÚ dostať už Spojené kráľovstvo a poukázal na „odstredivé tendencie“, ktoré sú podporované v Poľsku. Fico označil pozvanie Poľska ako výsledok nadštandardných vzťahov Varšavy a Washingtonu. Poľsko tiež označil za krajinu, ktorá je protiruská, čo má vyhovovať záujmom USA.

Fico považuje za šokujúce, že USA na samit nepozvalo ani predstaviteľov Číny či Ruskej federácie. Pozvanie Taiwanu, naopak, označuje za provokáciu a hrubú chybu. „Ak sa chce niekto baviť o svetovom poriadku, tak sa veľmi mýli, že bude ordinovať iným krajinám, ako majú mať vo svojich krajinách usporiadané vlastné veci,“ povedal expremiér.

Samit o demokracii, ktorý organizuje americký prezident Joe Biden, sa bude konať online v dňoch 9. až 10. decembra. Bolo naň pozvané aj Slovensko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.