FICO: ČAPUTOVÁ NESLÚŽI SLOVÁKOM

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Sklamaný a oklamaný volič musí mať právo zrušiť vládu, konajúcu proti záujmom spoločnosti a v rozpore s predvolebnými sľubmi.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.08.2021

„Ústavný súd Slovenskej republiky zlyhal v procese budovania právneho a demokratického štátu, odňal voličom ich ústavné právo.“ Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Reagoval tak na júlové rozhodnutie ÚS, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR nie je v súlade s Ústavou SR. Pellegrini hovorí o čiernom dni pre slovenskú demokraciu a nebezpečnom precedense do budúcna.

Nesúhlasím s Pellegriniho tvrdením, že ide o zlyhanie... Ústavný súd totiž v prospech vládnej koalície vôbec nezlyhal. Presne splnil očakávanie tých, ktorí Fiačanovi s jeho terajšími súdruhmi vyzametali chodníček k budove na Hlavnej ulici v Košiciach. Talárnici len vyplatili očakávanú výročnú dividendu Matovičovej štvorkoalícii z vládnutia. Politická korupcia ako vyšitá! Síce nepriama, no v duchu hesla „ruka ruku myje“.

Pľuvanec do očí 600-tisíc ľuďom

Činy ani výroky prezidentky Zuzany Čaputovej nemajú nikdy váhu štátnika, zväčša sú len výsledkom improvizácie a momentálnej nálady či duševného rozpoloženia jej poradcov. Zaujímavejšie a dôležitejšie sú preto súvislosti a pozadie jej prezidentovania. Čaputová je vypočítavá alibistka, konajúca vždy účelovo a s vopred vykalkulovaným efektom. Len by ma zaujímalo, kde visí puška, na ktorej pažbe sú zárezy ziskov a strát. Neprekvapuje, že za hanebný krok prezidentku Slovenskej republiky kritizovali viacerí politológovia, ďalší opoziční lídri, v svojej kázni v Litmanovej tiež rímskokatolícky kňaz Marián Kuffa. Expert na ústavné právo Doc. JUDr. Ján Drgonec označil rozhodnutie prezidentky za „svinský krok“. Prekvapili reakcie niekoľkých koaličných politikov. Najviac tvrdé vyjadrenia Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý sa rozhodol „hlave štátu“ umyť hlavu toxickým šampónom za „zbytočnú nadprácu“. V písomnej reakcii hlboko nesúhlasí so zlomyseľným konaním prezidentky, ktoré považuje za podlé, zákerné a pľuvanec do očí 600-tisíc ľuďom. „Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by jej len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom.“

Zavádzanie verejnosti

Robert Fico (Smer-SD) ho označil za farizeja a opýtal sa, kde bol Igor Matovič s jeho názormi o referende, keď prezidentka v Grasalkovičovom paláci ešte len odpisovala vety z Denníka N do textu podania na Ústavný súd. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) odkázal, že rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, „ale ako občan som nahnevaný. Ak sa raz podpíše pod referendum 600-tisíc ľudí, tak sa má uskutočniť“, povedal. Ja za najväčší hriech Čaputovej v tejto letnej melodráme považujem vedomé klamstvo a zavádzanie verejnosti v jej návrhu dopracovať sa k referendu o predčasných voľbách zmenou ústavy v NR SR. Vraj by referendum o predčasných voľbách vyhlásila, „keby parlament rozhodol o zmene ústavy a následne prijal uznesenie, ktorým by požiadal o jeho konanie“. Potvrdila, že najcennejšou súčasťou jej prezidentského vena – ako „nevesty demokracie“ a výbavy na vládnutie – je schopnosť prekabátiť aj detektor lži. Lebo ako právnička musela vtedy dobre vedieť, že nič také rokovací poriadok NR SR minimálne pol roka nedovoľuje.

Občania hovoria o škandále Ústavného súdu, odvolávajúc sa na logiku, alebo po slovensky – na zdravý sedliacky rozum. Veď ak si môže nespokojný pacient vymeniť lekára, ktorý mu odopiera zdravotnú starostlivosť, obvinený advokáta konajúceho proti jeho záujmom, musí mať aj sklamaný a oklamaný volič právo zrušiť vládu, konajúcu zjavne proti záujmom spoločnosti a v rozpore s predvolebnými sľubmi. Veď na základe nich uzavrel s tými, ktorých vyslal do vlády, zmluvu. A každá zmluva je predsa vypovedateľná.

Aký požičaj, taký vráť

Sťa bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR som si opäť uvedomil, akou chybou bolo, že Slovenská republika nezriadila v roku 1993 druhú komoru parlamentu, ktorá by brzdila svojvôľu mocou opitej ústavnej väčšiny. Pri jej neexistencii môže byť protiváhou zločinnej alebo fašistickej vlády už len priama demokracia v podobe referenda. Túto poistku zakladateľov novej republiky Ústavný súd SR v lete 2021 zrušil. Je možné predvídať, že sa bude snažiť – podľa vzoru omylných rozhodcov na svetových šampionátoch – chybné rozhodnutia korigovať a (spolu s prezidentkou) nadbiehať rozhnevaným občanom. Očakávať môžeme alibistické vyjadrenia Ústavného súdu k vyhláškam ministerstva zdravotníctva, spochybňovať si určite trúfne aj rozhodnutia hlavného hygienika SR Mikasa, možno i hraničné akcie ministra vnútra Romana Mikulca. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) možno zámožným dovolenkujúcim v zahraničí odkáže, že vláda už tentoraz po uzatvorení hraníc nepošle po nich za hranice všedných dní letecký špeciál. Je dosť možné, že po Kajetánovi Kičurovi vykopne NAKA dvere aj v obydlí hrdého šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa (SaS)... Ktovie?

Celkom isto sa rozhoria nielen požiare v suchých slovenských lesoch, na všetkých piatich žatevných poliach potravinovo nesvojprávneho Slovenska, no opäť i v trápnej vládnej koalícii. Prezidentka Čaputová si spomenie na príslovie „aký požičaj, taký vráť“ a strpčí trochu v auguste život ministrovi financií. Skorumpované médiá budú za štedré dotácie šperkovať vakcinačnú propagandu a šíriť nenávisť k nezaočkovaným. Niekoľkí zodpovední, ktorí sa dôsledne bránia kontaktu s osobami zaočkovanými experimentálnymi roztokmi, však už teraz spisujú hromadnú žalobu. Voči najvyšším ústavným činiteľom a proti všetkým štátnym orgánom, ktoré budú na jeseň „zaskočené“ stáť nahé vo svetle pravdy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.