FICO: ČLENSTVO V EÚ SI TREBA STRÁŽIŤ A BOJOVAŤ ZAŇ

Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR : Treba bojovať aj za suverénne postavenie krajiny a to je práve to právo veta, ktoré chcú zobrať štátom, čo ja osobne považujem za začiatok konca EÚ. 

Foto ARCHÍV
Dátum 01.01.2023

Slovenská republika oslavuje 30 rokov samostatnosti. Ako ste prežívali moment jej vzniku v roku 1993, ako hodnotíte jej štátotvorný príbeh a kam podľa vás povedú jej ďalšie kroky?​

Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR : Keď vznikala Slovenská republika, bol som politický elév – mal som 27 rokov. Ale hlasoval som aj za Deklaráciu Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR, aj za Ústavu SR, čo bolo predpokladom vzniku SR. Áno, obávali sme sa, či Slovensko vydrží 1. rok 1993. A vtedy by nikomu nenapadlo, že po 30 rokoch budeme hovoriť o suverenite, demokracii, právnom štáte. Je pravda, že pokiaľ ide o suverenitu, najskôr niektoré vlády zbavili našu krajinu ekonomickej suverenity – divoké Dzurindove privatizácie. Potom došlo obdobie straty suverenity z hľadiska bezpečnosti – vzdušný priestor odovzdaný USA, čím sme stratili možnosť ochraňovať vlastnú krajinu cez vlastný systém (S300). S veľkým smútkom musím preto skonštatovať, že pri 30. výročí vzniku samostatnej Slovenskej republiky hovoríme o oslabovaní suverenity SR aj v medzinárodnom priestore. Príkladom je, čo aktuálna vláda urobila s V4, čo je vynikajúci nástroj na presadzovanie našich vlastných národných záujmov. Vývoj nejde tak, ako by ľudia možno očakávali a už vôbec nejde tak, ako sme my čakali v roku 1992, keď sa prijímali mimoriadne odvážne rozhodnutia vo vzťahu k vzniku samostatnej SR. Mimoriadne dôležitým okamihom pre SR bol vstup do EÚ. My sa k EÚ hlásime a tento rok bol prelomový, pretože kto sa pozrie na Slovensko do roku 2004 a po roku 2004, ten rozvoj je evidentný – či je to vidiek, či sú to napríklad infraštrukturálne projekty. Členstvo v EÚ si preto treba strážiť a bojovať zaň. Na druhej strane treba bojovať aj za suverénne postavenie krajiny – a to je práve to právo veta, ktoré chcú zobrať štátom, čo ja osobne považujem za začiatok konca EÚ. Ak Slovensko nepovie, že napriek nášmu členstvu v EÚ máme aj nejaký národný rozmer, ktorému treba venovať vážnu pozornosť, tak sa obávam, že o ďalších 30 rokov bude Slovensko v trochu inej polohe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.