FICO DOSTAL ULTIMÁTUM

lidovky.cz: Slovenský Trump môže vo voľbách prekvapiť. Harabin predstavuje zmenu súčasného systému

Foto 
Dátum 13.03.2019

Český portál lidovky.cz nie je v tomto období výnimkou a intenzívne sa zaoberá slovenskými prezidentskými voľbami. Vo svojej analýze najviac pozornosti venuje sudcovi Najvyššieho súdu SR a kandidátovi na post hlavy štátu SR Štefanovi Harabinovi. Všíma si, že slovenské médiá absolútne favorizujú Zuzanu Čaputovú a Maroša Šefčoviča. A Štefana Harabina zaraďuje na tretie miesto. Zamýšľa sa však nad tým, že jeho skutočná podpora môže byť reálne oveľa vyššia, pretože má skrytých voličov, ktorí ho dokážu posunúť do druhého kola, a Šefčovič zostane pred bránami prezidentského paláca. 

Ochladenie vzťahov

V článku sa lidovky.cz venujú aj jeho účasti vo Ficovej vláde, ktorú mu mnohí priaznivci i neprajníci často vyčítajú, napriek tomu, že nebol členom HZDS ani Smeru-SD. No nikto sa doteraz nezamyslel, prečo bol Harabin nepohodlný a jedného dňa prišlo k výraznému ochladeniu vzťahov vtedajšieho premiéra Roberta Fica a Štefana Harabina. Vzhľadom na nevyberané spôsoby pri presadzovaní pravdy a spravodlivosti, pri ktorých si Harabin servítku pred ústa nedáva ani dnes, bol zrazu nevyhovujúci pre Západ. Fico vraj dostal ultimátum: buď on alebo Harabin.

Kotleba verzus Harabin

Lidovky.cz píšu, že Harabin dokázal svojou intenzívnou aktivitou, ktorú začal viesť na sociálnych sieťach a v alternatívnych médiách pred rokom, oslovil najmä voličov Mariana Kotlebu. A to aj práve preto, že na rozdiel od Kotlebu uznáva demokratické a tolerantné princípy. Harabina totiž nikto nemôže nazvať fašistom ani antisemitom, a preto je pre mnohých Kotlebových voličov prijateľnejší, pretože práve táto nálepka im prekáža. Harabin stále zdôrazňuje, že je nevyhnutné vždy a za každých okolností rešpektovať práva a slobody ľudí. Harabin hovorí, že väčšina Kotlebových voličov dáva svoj hlas Kotlebovi len na protest voči Ficovi, ale ten v skutočnosti nepredstavuje zmenu.

Neprehrávajúci sudca

Portál sa zaoberá aj jeho výrokmi o protikandidátoch Zuzane Čaputovej a Marošovi Šefčovičovi, ktorých vzhľadom na ich  ideologickú líniu nazýva dvojičkami. Pretože Čaputová a Šefčovič sú zajedno pri migrácii, LGBTI agende, proatlantickej podpore či protiruskej agende. Harabin, naopak, presadzuje slovanskú vzájomnosť, zrušenie protiruských sankcií, zastavenie financovania politických mimovládok, ktoré zo štátneho rozpočtu dostali 400 miliónov eur. Zo svojej cesty k právu a spravodlivosti nikdy neuhol a za lživé články o svojej osobe podal žaloby na novinárov. Súdne spory vždy vyhral. Nie nadarmo sa o ňom hovorí, že je to sudca, ktorý súdne spory neprehráva. Uvidíme, ako sa teda kandidát, ktorý si ctí rodinu, národné a kresťanské princípy, popasuje so súbojom, ktorý ho čaká v nadchádzajúcich hodinách.