FICO: JE NEVÍDANÉ A NEDEMOKRATICKÉ, AKO STRANY BÝVALEJ VLÁDNEJ KOALÍCIE OPĽULI ÚSTAVU

Robert Fico, predseda strany Smer-SD: Opľuli základný princíp, že suverénom štátnej moci je ľud, keď sa rozhodli zobrať občanom Slovenska najvýznamnejší nástroj priamej demokracie. Zdá sa, že vynaliezavosť týchto bláznov, ktorí nemajú rešpekt a úctu k ničomu, je nekonečná.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 25.01.2023

Je nevídané, protiústavné a nedemokratické, ako strany bývalej vládnej koalície opľuli článok 2 Ústava SR. Uviedol to predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na dnešnej tlačovej besede po hlasovaní o novele ústavného zákona. Čl. 2 podľa Fica hovorí, že suverénom štátnej moci je ľud, a sú to občania, ktorí túto štátnu moc vykonávajú prostredníctvom zvolených zástupcov, alebo túto štátnu moc vykonávajú priamo prostredníctvom referenda.

„Opľuli základný princíp, že suverénom štátnej moci je ľud, keď sa rozhodli zobrať občanom Slovenska najvýznamnejší nástroj priamej demokracie," uviedol Fico. Dodal, že dnešok je čiernym dňom pre slovenskú demokraciu. „Zdá sa, že vynaliezavosť týchto bláznov, ktorí nemajú rešpekt a úctu k ničomu, je nekonečná," pokračoval Fico. Ďalej tvrdí, že predstavitelia rozpadnutej vládnej koalície spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dnes ľudu oznámili, že je nič.

„Oznámili im, že oni s ukradnutými titulmi budú mať právo rozhodovať o všetkom. Prezidentka je spolčená s týmito nedemokratickými zločincami, ktorí sedia vo vládnej koalícii. Má jasné pokyny, že musí držať túto vládu pri moci," myslí si predseda Smeru-SD. Volebné obdobie Národnej rady (NR) SR bude možné skrátiť uznesením. Vyplýva to z novely ústavného zákona, ktorú dnes schválili poslanci NR SR. Za hlasovalo 92 poslancov, proti bolo 44 a zdržalo sa 11 poslancov.

Zároveň sa bude nová právna úprava vzťahovať aj na práve prebiehajúce volebné obdobie, teda bude možné skrátiť aj ôsme volebné obdobie. Predkladateľmi návrhu sú poslanci hnutia Sme rodina Miloš Svrček a Petra Hajšelová. Poslanci Sme rodina v návrhu požadovali, aby sa volebné obdobie mohlo skrátiť i referendom.

Takáto možnosť však nebude možná, keďže plénum schválilo pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej (SaS), Michala Šipoša (OĽaNO), Miloša Svrčeka (Sme rodina) a nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí), na ktorom sa v nedeľu 22. januára dohodli bývalí koaliční partneri. Za pozmeňujúci návrh hlasovalo 92 poslancov, proti bolo 52 a zdržali sa traja poslanci.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.