FICO: MÁME VIAC AKO 400-TISÍC PODPISOV ZA PREDČASNÉ VOĽBY

Za predčasné parlamentné voľby na Slovensku je 47 percent opýtaných. Ak by bolo na Slovensku referendum o predčasných voľbách, zúčastnilo by sa na ňom 53,1 percenta Slovákov. 

Foto FACEBOOK
Dátum 05.04.2021

Strana Smer-SD oznámila, že disponuje s viac ako 400.000 podpismi na iniciovanie referenda za predčasné parlamentné voľby. Predseda Smeru-SD Robert Fico nedávno avizoval, že po Veľkej noci má zasadnúť petičný výbor a dohodnúť sa na ďalšom postupe. Na vyhlásenie referenda treba 350.000 podpisov od občanov. Fico avizoval, že vyzbierať chcú viac podstatne viac. Podľa Fica potrebujú vyzbierať približne 500.000 podpisov, pretože očakávajú, že hlava štátu dá referendovú otázku posúdiť Ústavnému súdu SR. Fico si tiež vie predstaviť, že sa bude skúmať každý jeden podpis. Pellegrini podľa svojich slov verí, že prezidentka cíti neudržateľnosť situácie, a preto využije čo najkratšie lehoty na to, aby bolo čo najskôr vypísané referendum za predčasné voľby.
      
Petíciu za referendum iniciovali strany Smer-SD a Hlas-SD, pridala sa k nim aj SNS. Deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Za predčasné parlamentné voľby na Slovensku je 47 percent opýtaných (12.3. 2021). Možnosť „rozhodne áno" zvolilo 30,8 percenta a „skôr áno, ako nie" 16,2 percenta respondentov. Odpoveď „skôr nie, ako áno" označilo 19,8 percenta voličov a „rozhodne nie" 16,4 percenta. Odpovedať nevedelo 16,8 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca. Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého Slovenska.

Ak by bolo na Slovensku referendum o predčasných voľbách, zúčastnilo by sa na ňom 53,1 percenta Slovákov. Možnosť „rozhodne áno" uviedlo 34,5 percenta a „skôr áno, ako nie" 18,6 percenta účastníkov prieskumu. Odpoveď „skôr nie, ako áno" si zvolilo 16,6 percenta opýtaných a „rozhodne nie" 16,1 percenta. Odpovedať nevedelo 14,2 percenta respondentov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.