FICO: NEBETYČNEJ DRZOSTI UKRAJINSKÝCH POLITIKOV SA NEBUDEME PRIZERAŤ

Robert Fico, poslanec NR SR a predseda Smer-SSD: Pokiaľ Smer-SSD bude súčasťou novej vláde koalície, nebudeme hľadieť na to, že na Ukrajine je vojna. Sme pripravení Ukrajine pomáhať humanitárne, ale rovnako oznamujeme, že budeme zvádzať veľmi tvrdý právny súboj s ukrajinskými politikmi.

Foto DIANA ČERNÁKOVÁ/SITA
Dátum 21.09.2023

SMER – slovenská sociálna demokracia sa dnes na tlačovej besede vyjadrili, že pokiaľ by bol Smer vo vláde, zavedie s ukrajinskými politikmi neúprosný boj ohľadne zákazu dovozu ukrajinského obilia a jedine Smer presadil opatrenie proti zdražovaniu potravín. Predseda strany Robert Fico uviedol, že sa nečuduje, že ukrajinskí politici majú tú drzosť, ktorá vyrušuje slovenskú politickú scénu, ale aj vládu Maďarska, Poľska a tiež Česka. Ukrajina sa totiž správa ako topiaci sa a príde mu na záchranu EÚ. No topiaci utopí aj pomáhajúceho. Je preto neuveriteľné, že po tom, ako Západ pomohol vo vojne Ukrajine, tá má toľko drzosti, že proti Slovensku, Maďarsku a Poľsku podá žalobu, lebo sa tieto krajiny rozhodli, že tento zákaz dovozu obilia predĺžia. „Pokiaľ SMER – slovenská sociálna demokracia bude súčasťou novej vláde koalície, my nebudeme hľadieť na to, že na Ukrajine je vojna. Sme pripravení Ukrajine pomáhať humanitárne, ale rovnako oznamujeme, že budeme zvádzať veľmi tvrdý právny súboj s ukrajinskými politikmi, ktorí preukázali túto nebetyčnú drzosť ako poďakovanie krajinám, ktoré pre nich urobili všetko, čo sa dalo,“ uvádza R. Fico.

Dovoz ukrajinského obilia na územie EÚ spôsobuje producentom obilia obrovské ťažkosti. Nie každá krajina má totiž parametre na dopestovanie pšenice, Slovensko však je schopné produkovať možno dvakrát viac obilnín, ako potrebujeme pre vlastnú spotrebu a významná časť našej produkcie je vyvážaná mimo územia SR. „Dnes je európsky trh zaplavený ukrajinským obilím, prudko klesajú ceny, naši poľnohospodári prichádzajú v jednej tone o 200 eur, o toľko išla dole cena v prípade pšenice, nebudeme schopní umiestniť naše prebytky na trhu Európskej únie, lebo sú tam ešte lacnejšie zásielky obilia z Ukrajiny. Predstavte si, že by tá ukrajinská pšenica prišla ešte k nám  na územie Slovenskej republiky, akú katastrofu by to pre slovenských poľnohospodárov znamenalo,“ povedal R.Fico. Je preto správne, že Slovensko, Maďarsko a Poľsko sa rozhodli predĺžiť zákaz dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov a ukrajinskí politici sa správajú drzo a nevychovane. Toto je podľa predsedu SMERu navyše téma, ktorá by mala spojiť V4, ktorá bola úmyselne rozbitá, lebo veľkým hráčom v EÚ nevyhovuje, že si menšie krajiny presadzujú spoločné záujmy v rámci európskeho priestoru.

Na tlačovej besede boli zverejnené cenové rozdiely medzi rovnakým potravinami na Slovensku v Nemecku, kde napríklad čokoláda u nás stojí 3,49 eur a v Nemecku 1,79 eur. Zubná pasta u nás 1,69 eur, v Nemecku 1 euro. Olej 3,49, v Nemecku 1,59 eur. A vajíčka u nás 10 vajíčok 2,49 v akcii a v Nemecku 2,99 eur 18 ks. Zosumarizovane to znamená, že slovenský občan zaplatí za rovnaký nákup o 10 eur viac. A porovnanie dôchodkov a platov priemerný dôchodok u nás po zvýšenej valorizácii 637 eur, v Nemecku 1540 eur. Priemerná nominálna mesačná mzda je u nás 1327 eur, v Nemecku minimálne 4100 eur.

Podpredseda strany Ladislav Kamenický dodal, že pokiaľ by bol SMER súčasťou vlády, treba zaviesť okamžite cenové kontroly dlhodobo, musia sa urobiť porovnania cien a ak by to nestačilo, štát by musel pristúpiť k regulácii cien.


 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.