FICO: NEDOVOLÍME, ABY NA NAŠE ÚZEMIE NELEGÁLNE VSTUPOVALI UTEČENCI

Slovensko je podľa predsedu vlády Roberta Fica pripravené na nelegálnu migráciu. Ľudia podľa neho neuvidia obrázky z čias Hegerovej alebo Ódorovej vlády, ktorá urobila zo Slovenska pre migrantov otvorené korzo. Uviedol to v súvislosti s prijatím paktu migračnej politiky štátmi Európskej únie. 

Foto SITA/DAVID JOSEK
Dátum 10.02.2024

Slovensko je podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) pripravené na nelegálnu migráciu. Ľudia podľa neho neuvidia obrázky z čias Hegerovej alebo Ódorovej vlády, ktorá urobila zo Slovenska pre migrantov otvorené korzo. Uviedol to v súvislosti s prijatím paktu migračnej politiky štátmi Európskej únie.

„Sme pripravení na tvrdé preventívne aj represívne akcie a nedovolíme, aby na naše územie nelegálne vstupovali osoby, ktoré tu nemajú čo robiť. A pri realizácii povinnej solidarity dáme určite radšej prednosť zaplateniu peňazí pred povinným umiestňovaním na našom území,“ povedal Fico na sociálnej sieti s tým, že koncept povinnej solidarity vždy odmietal.

Jeho princípom je povinné prijatie do 300 migrantov ročne, alebo zaplatenie 20-tisíc eur za každého odmietnutého migranta. Členské štáty Európskej únie vo štvrtok 8. februára v Bruseli hlasovali o takzvanom „pakte migračnej solidarity", pričom Slovensko, Maďarsko a Poľsko hlasovali proti. Ako dnes informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), spomenuté štáty boli prehlasované a schválené boli tri varianty solidarity v rámci paktu.

Slovensko však podľa ministra ani s jedným z nich nesúhlasí. Prvým je podľa Šutaja Eštoka prijatie 285 migrantov ročne. „ V prípade odmietnutia to budeme musieť kompenzovať vo výške 20-tisíc eur za jedného z migrantov, čo predstavuje celkovú sumu 5,7 milióna eur," zdôraznil minister. V prípade nesúhlasu bude podľa neho možnosť uloženia pokuty alebo inej formy kompenzácie, napríklad formou poskytnutia techniky alebo odborníkov, s čím podľa ministra SR tiež nesúhlasí.

„Výber možnosti kompenzácie je totiž úzky a privítali by sme širšie možnosti ako napríklad vo forme humanitárnej pomoci, či pomoci na mieste, kde tá migrácia vzniká – takzvaná pomoc tretím krajinám," skonštatoval Šutaj Eštok. Poslednou možnosťou, s ktorou Slovensko podľa Šuraja Eštoka rovnako nesúhlasí, je pomoc iným štátom so zvládaním azylových procesov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.