FICO: ODVOLANIE MIKULCA JE PRE NÁS PRIORITOU!

Podľa lídra SMERU-SD Roberta Fica môže práve minister vnútra Roman Mikulec za aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách. 

Foto SITA/ALEXANDRA ČUNDERLÍKOVÁ
Dátum 16.09.2021

Predseda Smeru-SD Robert Fico chce navrhnúť, aby sa posledné body programu 40. schôdze Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) presunuli zo záveru na úvod schôdze. Ide o body z troch mimoriadnych schôdzí, ktoré sa pre neuznášaniaschopnosť pléna presunuli na riadne septembrové rokovanie. Poslanci Smeru-SD okrem toho navrhujú, aby sa do programu aktuálnej schôdze zaradila diskusia o zdražovaní cien potravín, stabilizácii verejných financií a o cenách energií v budúcom roku a dôsledkoch otvorenia prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Ak sa body neprerokujú v pléne, Smer-SD avizuje iniciovanie ďalších mimoriadnych rokovaní.

Fico zdôraznil, že pre Smer-SD je prioritou téma odvolávania Mikulca. Poukázal pritom na aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách, manipulovanie vyšetrovaní, výpovedí svedkov a podobne. Ako minister vnútra za to podľa Fica nesie Mikulec hlavnú zodpovednosť. Kritizoval preto šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), že body k jeho odvolaniu zaradil až na záver schôdze. Navrhuje preto ich skoršie prerokovanie.


V súvislosti s problematikou nárastu cien základných potravín Smer-SD chce aj to, aby vláda predložila súhrn krokov na eliminovanie dôsledkov zdražovania najmä pre sociálne slabších občanov. Šéf Smeru-SD očakáva, že koalícia ich navrhované zmeny programu aktuálnej schôdze nepodporí. Podčiarkol preto, že hneď ako k odmietnutiu v pléne dôjde, bude strana iniciovať zvolanie mimoriadnych rokovaní k spomínaným témam.

V súvislosti so stiahnutím návrhu na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej zo strany nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho hovorí Fico o politickej chybe. Mimoriadne rokovanie zvolal šéf parlamentu na štvrtok popoludní na návrh opozície. Pellegrini však ráno oznámil stiahnutie návrhu, pretože chce odvolávať premiéra a celú vládu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.