FICO POSLAL KOLLÁROVI LIST

Koalícia hrubo porušila politické dohody na prerozdelení predsedníckych postov vo výboroch NR SR, uzurpovala si riadenie ľudskoprávneho výboru prostredníctvom podpredsedníčky

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 22.04.2020

BRATISLAVA 22. apríla (TASR/extraplus.sk) - Koalícia hrubo porušila politické dohody na prerozdelení predsedníckych postov vo výboroch Národnej rady (NR) SR, uzurpovala si riadenie ľudskoprávneho výboru prostredníctvom podpredsedníčky. Šéf Smeru-SD Robert Fico preto poslal predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) list. Informoval o tom Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

"Poslal som predsedovi NR SR list, v ktorom som mu povedal, že hrubo porušili politické dohody. Dohody garantovali sedem výborov pre opozíciu, z toho päť pre Smer-SD a jedným bol aj výbor pre ľudské práva," uviedol Fico s tým, že majú právo mať vo výbore svojho predsedu. Naďalej trvá na tom, že pri Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) nevidí dôvody, pre ktoré by nemohol riadiť tento výbor.

Fico poukázal na to, že vzhľadom na porušenie dohôd nie je rovnováha v riadení výborov. Keďže im nebolo umožnené riadiť ľudskoprávny výbor, poslanci Smeru-SD sa z jeho rokovaní ospravedlnia. "Pokiaľ problém nebude vyriešený, nemáme dôvod asistovať pri porušovaní dohôd," podotkol.
Šéf Smeru-SD reagoval aj na uznesenie výboru, podľa ktorého má vláda navrhnúť odvolanie Sone Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov SR. Na jej odchod podľa vlastných slov dôvod nevidí. "Pripravujeme sa na celoplošné čistky," poznamenal.

Opozičný Smer-SD nepodporí programové vyhlásenie vlády (PVV), považuje ho za neprofesionálny dokument, ktorý nie je krytý finančnými prostriedkami. Nemôže ho podporiť ani preto, lebo vláda sa už v týchto dňoch správa v príkrom rozpore so záväzkom, že bude konať transparentne. Od premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) zároveň žiada, aby sa ospravedlnil zamestnancom sociálnych zariadení a ich klientom, že ich chce podrobiť testom, ktoré označil za neúčinné. Hovoril o tom predseda Smeru-SD Robert Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

Poslanci Smeru-SD sa budú podľa Fica aktívne zapájať do diskusie o programe vlády. Pred novinármi zopakoval, že výdavky na splnenie PVV by ročne predstavovali 25 miliárd eur, pričom rozpočet dnes predstavuje 17 miliárd eur. Smer-SD zároveň odmieta nezmysly, že odovzdal krajinu v nedobrom finančnom stave.

Fico vyhlásil, že považuje za "výsmech", čo urobila strana SaS a jej predseda Richard Sulík, ktorý je ministrom hospodárstva. Narážal na výmenu na poste šéfa Hlavného banského úradu. Na jeho čele roky pôsobil Peter Kúkelčík, ktorého Fico považuje za odborníka. Novým predsedom sa stal Bohumír Zvrškovec, podľa predsedu Smeru-SD bez akéhokoľvek výberu. Zdôraznil, že nie je baník, ale vyrába nábytok. Poukázal tiež na to, že pôsobil ako okresný predseda SaS. "Kde je profesionalita, transparentnosť, verejný výber kandidátov?" pýta sa Fico.

Šéf Smeru-SD tiež upozornil na to, že nová generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva vnútra SR Anna Bilecová mala byť zapletená do vážnych podvodov s DPH. Takisto poukázal na výber kandidátov na členov Súdnej rady SR. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár navrhol za členku Súdnej rady sudkyňu Alenu Svetlovskú napriek tomu, že vláda sa podľa Fica v PVV zaviazala, že za parlament a vládu nebude nominovať sudcov. Svetlovská mala podľa Fica figurovať v 90. rokoch vo viacerých firmách a Smer-SD chce vedieť, či nebola v minulosti s Kollárom prepojená a prečo sa rozhodol ju do tejto funkcie navrhnúť. Smer-SD tiež kritizuje spôsob výberových konaní na post predsedu a členov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Fico pripomenul, že nie je možné PVV dopĺňať, avšak klub Smeru-SD predloží návrh na zmenu uznesenia, v ktorom chcú od vlády žiadať, aby napríklad prestala so spochybňovaním toho, čo hovorila v predvolebnej kampani a toho, čo má napísané v PVV, obsahuje tiež otázky na riešenie dôsledkov pandémie či výzvu Matovičovi, aby prestal s klamstvami a postavil sa k veciam zodpovedne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.