FICO: PRVÝ DEŇ VO VLÁDE PRIJMEME ŠTÁTNU BONIFIKÁCIU HYPOTÉK, KTORÁ POMÔŽE 400-TISÍC DOMÁCNOSTIAM

Robert Fico, predseda Smeru-SSD: Ak bude Smer vo vláde, hneď v prvý deň, ako tá vláda zasadne, bude predložený návrh zákona o štátnej bonifikácii úrokových sadzieb. To je modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. Štát spoločne s bankami prispel tri percentá na úroky: dve percentá zaplatil štát a jedno percento zaplatila banka.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 09.06.2023

Vláda je tu mesiac, ani sa nedotkla zásadných problémov Slovákov, ktorými sú zdražovanie, znižovanie životnej úrovne, chudoba a pokles miezd. Predseda strany Smer – slovenská sociálna demokracia Robert Fico priblížil, že na Slovensku je aktuálne okolo 900-tisíc pridelených hypotekárnych úverov. Priemerná výška je 90-100-tisíc eur. Ľudia si berú hypotéky najčastejšie na 30 rokov.

„Po prvé si treba uvedomiť, že keď bola vláda Smeru, ľudia si brali hypotéky pri úrokoch na úrovni niekedy aj pod jedno percento. A mali možnosť si zafixovať tieto úroky na obdobie päť rokov, desať rokov. V roku 2024 a v roku 2025 sa končí fixácia úrokových sadzieb v prípade štyristotisíc hypoték. Máme dohromady 900-tisíc živých hypoték a v roku 2024, 2025 sa končí fixácia u 400-tisíc domácností.

Dnes automaticky skočí úroková sadzba na 4,7 percenta. Národná banka hovorí, že sa musíme pripraviť na to, že úroková sadzba môže byť až šesť percent,“ varuje Robert Fico. Mesačná splátka môže stúpnuť dvojnásobne. Teda napríklad pri splátke 300 eur mesačne so zafixovaným úrokom zrazu príde z banky list, že platiť musia 600. To sa však bez pomoci nedá. Preto, pokiaľ by bol Smer súčasťou vlády, musí byť prijaté rozhodnutie, ako pomôže 400-tisíc domácnostiam v rokoch 2024, 2025.

„Ak bude Smer vo vláde, hneď v prvý deň, ako tá vláda zasadne, bude predložený návrh zákona o štátnej bonifikácii úrokových sadzieb. To je modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. Štát spoločne s bankami prispel tri percentá na úroky: dve percentá zaplatil štát a jedno percento zaplatila banka. My navrhujeme, aby tento program bol na päť rokov, predpokladáme, že po piatich rokoch sa situácia môže znovu zmeniť alebo upokojiť a po piatich rokoch by sa to znovu prehodnotilo,“ vysvetlil Fico.

Zaplatené by to bolo z bankového odvodu, ktoré v roku 2023 budú mať rekordné zisky. Navyše pokles objemu prostriedkov poskytnutých bankami na hypotéky klesol medziročne až o 40 percent. Ďalej je tu kategória mladých ľudí, ktorí si chcú zobrať nové hypotéky, pre ktorých by mal platiť rovnaký vzorec a rovnaká pomoc.

https://strana-smer.sk/hypokalkulacka

Celé video si môžete pozrieť tu:

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.