FICO SA NEVZDÁ

AKTUALIZOVANÉ: Koziak: Predsa je straníckym šéfom a mnohí ľudia v regiónoch mu vďačia za svoju pozíciu a za benefity, ktorého z toho plynuli. Strana Smer-SD potrebuje zmeny a jej predseda Robert Fico je podľa svojich slov na tieto zmeny pripravený. 

Foto TASR/AP
Dátum 04.06.2020

BRATISLAVA 4. júna (SITA/extraplus.sk) - Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico by mal čoskoro vycestovať za straníkmi do regiónov, aby s nimi hovoril o aktuálnej situácii v strane. Pre agentúru SITA to povedali členovia strany. Dianie v Smere-SD sa vyhrotilo po nedávnom vyjadrení podpredsedu strany Petra Pellegriniho, ktorý vyzval Fica na odchod z čela strany. Podľa politológa a rektora Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáša Koziaka má práve Fico ako dlhoročný predseda Smeru-SD v regiónoch silnejšiu podporu než Pellegrini.

Poslanec a bývalý generálny manažér Smeru-SD Ján Richter na otázku, či by mal predseda Fico navštíviť štruktúry strany v regiónoch, povedal, že „to sa deje“. „Vnútrostranícka diskusia beží. Každopádne si to treba vysvetliť na straníckej pôde,“ poznamenal Richter. Podľa krajského šéfa strany v Trenčíne Jaroslava Bašku by bolo dobré, keby sa členovia strany stretli v krajoch s vedením. „Teraz dajte chvíľku šancu predsedovi, bol na ťažkom zákroku v piatok,“ doplnil.

Podľa hovorcu strany Jána Mažgúta je prirodzené, že Robert Fico ako predseda strany Smer-SD intenzívne komunikuje so štruktúrami strany na každej úrovni - regionálnej či okresnej. „Zároveň sa držíme zásady, že vnútorné záležitosti strany Smer-SD nebudeme komunikovať prostredníctvom médií,“ povedal Mažgút.

Aj Koziak považuje za prirodzené, že by mal Fico hovoriť so straníkmi v regiónoch. Predpokladá, že je tam silnejší ako Pellegrini. „Predsa je straníckym šéfom a mnohí ľudia v regiónoch mu vďačia za svoju pozíciu a za benefity, ktorého z toho plynuli. Navyše, je dlhé roky predseda strany a títo ľudia mali k Ficovi bližšie ako k Pellegrinimu,“ zhodnotil politológ. Podľa neho ide tiež o neklamný znak, že Fico sa chystá zabojovať o pozíciu predsedu. „Možno bude sondovať svoju podporu a bude sa snažiť ľudí presvedčiť, aby stáli na jeho strane,“ doplnil politológ.

Poslanci za Smer-SD sa dnes stretli na rokovaní poslaneckého klubu. Viacerí agentúre SITA povedali, že o dianí v strane nebola reč. Podľa člena Predsedníctva Smeru-SD Ľubomíra Petráka sa na poslaneckom klube preberali otázky súvisiace s aktuálnou schôdzou parlamentu. Tvrdí, že situácia v strane sa musí vyriešiť, ale bez médií. „Je ďaleko racionálnejšie, aby pokračovali vnútorné rozhovory bez účasti médií, lebo nie je potrebné frustrovať ani našu členskú základňu a ani spoločnosť,“ dodal Petrák.

Pellegrini dnes uviedol, že na poslaneckom klube strany nebol a s Ficom sa nestretol. Pellegrini potvrdil, že najneskôr tento mesiac rozhodne o svojej ďalšej politickej budúcnosti. „Každou hodinou sa mi zdá, že medzi mnou a predsedom strany Robertom Ficom sú čoraz väčšie názorové rozdiely a naše svety, vrátane vnímania budúcnosti, sa medzi nami vzďaľujú míľovými krokmi. Je fér, aby sa to ďalej nepredlžovalo. Môj odchod zo strany je preto jednou z možných alternatív,“ vyhlásil Pellegrini.

Pred časom Pellegrini prejavil ambíciu vymeniť Fica na pozícii predsedu Smeru-SD. Fico nereaguje na požiadavku zvolať snem v skoršom termíne ako v decembri, aby sa mohlo rozhodnúť novom vedení strany.

Strana Smer-SD potrebuje zmeny a jej predseda Robert Fico je podľa svojich slov na tieto zmeny pripravený. Hovorí, že má záujem na jednotnom a silnom Smere-SD, ktorý bude sociálnodemokratický a ľavicovo orientovaný. Odpovedal tak na otázky novinárov, prečo na štvrtkovej tlačovej konferencii poslaneckého klubu chýbal Peter Pellegrini a ďalší poslanci Smeru-SD. Fico zopakoval, že o vnútornom živote strany nechce hovoriť médiám. V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany. Pellegrini prejavil záujem kandidovať na post predsedu, nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Pellegrini tiež pred časom vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Šéf Smeru-SD zdôraznil, že strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a "slniečkarov".

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne