FICO: ÚSTAVA A ĽUDSKÉ PRÁVA SA NIKDY NEPORUŠOVALI TAK AKO ZA TEJTO VLÁDY

Líder Smeru-SD Robert Fico na proteste v Košiciach uviedol, že referendum o predčasných voľbách bude druhým úspešným referendom v histórii SR.

Foto TASR/ap
Dátum 01.09.2021

V Deň ústavy 1. septembra sa okrem Bratislavy koná protest i v Košiciach, organizovaný stranou Smer-SD. V jeho úvode vystúpil prezident SR Ivan Gašparovič. Po ňom nasledoval s príhovorom predseda Smeru-SD Robert Fico. „Za normálnych okolností by sme organizovali toto podujatie pri príležitosti 29. augusta. Lebo čo bolo vždy 1. septembra? Deň otvorených dverí NR SR. A prečo nie je tento rok? Nie kvôli pandémii. Boja sa vás, lebo vedia, že by ste si nedávali servítku pred ústa!“ Fico sa vyjadril k vzniku Ústavy SR, pri ktorej zrode stál. „Snažili sme sa tu ústavu urobiť moderne a dobre. V roku 1992 nás ani vo sne nenapadlo, že v tejto krajine budú vládnuť blázni! Nikdy od jej schválenia však nebola tak hrubo porušovaná a tak hrubo neboli pošliapané ľudské práva Slovákov,“ upozornil.

Prečítal niektoré odseky z ústavy, počnúc Preambulou. „Ako si táto vláda váži Ústavu SR, keď nedala ani cent na oslavy SNP? Ako si váži táto vláda odkaz sv. Cyrila a Metoda, keď sem chce navoziť migrantov? Ústava SR hovorí, že štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom priamo volených zástupcov, alebo priamo. Týmto pozdravujem pani prezidentku, ktorá zmarila referendum! Prezidentka nemala žiadny dôvod sa obracať na Ústavný súd SR. Obrátila sa chrbtom viac ako 600-tisíc ľuďom, ktorí si želali demokratickým spôsobom priamo povedať, čo si myslia o pomeroch v tomto štáte a či chcú aby boli alebo neboli predčasné voľby. Je to najväčšia hanba v pomeroch Slovenskej republiky. Ústava ďalej hovorí o rovnosti. Ako môže táto vláda hovoriť o rovnosti, keď rozdelila spoločnosť na očkovaných a neočkovaných, kedy očkovaní majú všetko a neočkovaní nič? Kde je sloboda rozhodovania? Mrzí nás, že táto vláda ešte aj návštevu svätého otca zneužila na propagáciu očkovania,“ uviedol s tým, že každý sa musí slobodne rozhodnúť či chce alebo nechce prijať vakcínu. Uviedol, že ak sa Smer-SD dostane k moci, položí na stôl otázku, kto bude niesť zodpovednosť za 13-tisíc obetí covidu, ktoré umreli aj kvôli neschopnosti vlády.

Fico ďalej uviedol, že smrť generála Lučanského musí byť mementom pre všetkých. Taktiež povedal, že ako opozícia budú bojovať za návrat sociálneho štátu. Citoval  opäť. Ústavu SR: „Každý občan SR má právo na odpor ak prestane fungovať demokratický poriadok základných práv a preto tu dnes stojíme! Včera sme podali návrh na zmenu Ústavy SR tak, aby volebné obdobie mohlo byť skrátené na základe ústavného zákona alebo na základe referenda – robíme to, čo žiada Ústavný súd SR. Ak to ústavný súd neschváli v septembri, obrátime sa opäť na vás a dáme vám podpísať petičné hárky. Predtým sa ale obrátime na prezidentku SR, ktorá už raz zradila občanov. Opýtame sa jej, či podporí referendum o predčasných voľbách alebo opäť zradí občanov. A garantujem vám, že ak sa  toto referendum uskutoční, tak ako druhé v histórii SR bude úspešné!“ dodal Fico na záver.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.