FICO: ZAHRANIČNÍ LÍDRI POVAŽUJÚ MATOVIČA ZA BLÁZNA

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Robert Fico: Možnosť, že sa Lipšic stane špeciálnym prokurátorom, vnímam ako posledný klinec do rakvy demokracie a právneho štátu.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 15.01.2021

Strana Smer-SD uviedla, že víťazstvo Žilinku je totálnou prehrou Matoviča, pretože Kollár ukázal silu, ktorou disponuje v koalícii. Ako možno vnímať tieto koaličné vzťahy?

Vládna koalícia je vo vážnej kríze, ktorú maskuje a prekrýva kriminalizáciou opozície a zadržiavaním ľudí, na ktorých stále platí prezumpcia neviny a ktorí nemajú vo väzbe čo hľadať. Táto skupina amatérov každý deň dokazuje, že nevie riadiť štát a že je pre budúcnosť Slovenska dokonca nebezpečná. Vidíme napríklad Richarda Sulíka, ktorý chodí na protivládne protesty, teda protestuje sám proti sebe, proti vláde, ktorej je podpredseda. S Igorom Matovičom sa neustále hádajú a odkazujú si cez médiá štipľavé odkazy. Keby som bol dnes na mieste Igora Matoviča, Richard Sulík – pokiaľ by si sám neuvedomil svoju pozíciu a postavenie – by už dávno nebol ministrom, pretože by som ho za takéto správanie do dňa odvolal.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga vyzýval prezidentku SR, aby nevymenovala Maroša Žilinku do funkcie, lebo vraj klamal o vzťahu s Michalom Gučíkom. Strana Za ľudí nedala pri voľbe Marošovi Žininkovi ani jeden hlas, hoci jeho osoba bola výsledkom dohody vládnej koalície. Čo tým podľa vás Juraj Šeliga sledoval?

Vyjadrenia tohto Sorosovho žiačika ma nezaujímajú a nijako nevyrušujú, preto sa k nemu ani nemienim vyjadrovať. V tejto veci je skôr zaujímavejšie spomenúť osobu Sulíka, ktorý je už povestný tým, že chce zasahovať do voľby generálneho prokurátora tak v minulosti, ako aj teraz. Z pozície predsedu parlamentu ho v roku 2010 intenzívne riešil s Marianom Kočnerom, dnes z pozície podpredsedu vlády s Michalom Gučíkom. Zjavne Sulíkovi na správnom výbere generálneho prokurátora osobne záleží.

Roman Stopka, predseda strany Práca slovenského národa (PSN, www.psn.sk)

 

SLOVENSKO VEDÚ ŽOLDNIERI BEZ MORÁLKY

 

Roman Stopka: Matovičova vláda nateraz predstavuje ústavnú väčšinu a začína sa to rysovať ako existenčná katastrofa slovenského občana. Volič už vidí, aký obrovský je rozdiel medzi Matovičovým rečnením v priebehu volebnej kampane a jeho skutkami vo funkcii predsedu vlády. Čím ďalej, tým viac sa odhaľuje poznanie, že tento premiér nemá ani potuchy, kam vedie Slovenskú republiku.

Osobne ste kritizovali prípadnú kandidatúru Daniela Lipšica na post generálneho prokuratúra. Problém s tým mala aj samotná prezidentka, ktorá dnes hovorí, že bude rešpektovať zvoleného Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora. Považujete to za vhodné?

Považujem to za maximálne nevhodné, keďže Daniel Lipšic je politicky mimoriadne exponovaná osoba. Jeho politická strana – NOVA – je dnes súčasťou vládnej koalície v spojení s OĽaNO. V minulosti bol ministrom vnútra, vystupoval jasne politicky a dokonca je stále vo výkone trestu. Možnosť, že sa Lipšic stane špeciálnym prokurátorom, vnímam ako posledný klinec do rakvy demokracie a právneho štátu.

Prečo chce koalícia za každú cenu na nejaký post dosadiť práve Daniela Lipšica?

Pretože je to „ich človek“. Je to človek, ktorý je nastavený ako „smerobijec“ a bude im slúžiť na to, aby pochoval právny štát a prenasledoval a kriminalizoval opozíciu. Lipšica jeho zaujatosť diskvalifikuje na post špeciálneho prokurátora rovnako ako fakt, že nie je prokurátor.

Matovičova vláda opätovne zasahuje do Ústavy SR. Čo ich k tomu vedie?

Matovičovi zachutila moc a celkom ho ovládla. Vládna koalícia je opantaná ústavnou väčšinou, a preto si myslí, že môže robiť absolútne všetko od terorizovania a šikanovania ľudí cez prenasledovanie a kriminalizovanie opozície až po tichú zmenu politického zriadenia. Slovensko dnes viac pripomína autoritársky režim na spôsob stredoázijských krajín než demokratický štát civilizovanej Európy.

Parlamentná matematika je taká, že pokiaľ bude koalícia súdržná, tak si Matovič doslova môže robiť, čo chce a nikto mu v jeho rozhodnutiach nezabráni. Dokedy budú toto občania tolerovať?

Frustrácia a hnev v spoločnosti výrazne narastá. Vláda Igora Matoviča je symbolom amaterizmu, chaosu a deštrukcie. Nedokáže efektívne bojovať s pandémiou koronavírusu a ani odškodniť ľudí či firmy, ktoré pandémia zasiahla, aj keď navýšili dlh štátu tak ako žiadna iná vláda pred nimi. Ľudia prestávajú rešpektovať autoritu tejto vlády, organizujú protesty, otvárajú svoje podniky. My sme sa rozhodli ísť do referenda a zbierať podpisy. Ak sa za pád tejto vlády vyslovia milióny Slovákov, vláda nebude mať na výber a bude musieť skončiť. Verím, že to už nebude dlho trvať.

Plánujete referendum za vypísanie predčasných parlamentných volieb. Veríte, že celá iniciatíva bude úspešná?

Už na jeho príprave aktívne pracujeme. Taká negatívna nálada v spoločnosti, ako je dnes proti Matovičovej vláde, tu nebola už desiatky rokov. Toto referendum môže byť – po referende o vstupe do EÚ – historicky druhé úspešné.

Politická scéna a najmä národné sily sú v takom dezolátnom stave, ako ešte nikdy neboli. Kto bude spolu s vami alternatívou pre túto vládu?

Strana SMER – sociálna demokracia je už 20 rokov silným a stabilným pilierom sociálnej a vlasteneckej politiky. My máme naše hodnoty jasne vymedzené a podľa nich aj úprimne robíme politiku. Ponúkame jasnú alternatívu voči tejto krajne pravicovej vládnej koalícii. Budeme ochotní spolupracovať s tými stranami, ktoré budú vyznávať rovnaké hodnoty ako my.

Stáli ste na čele vlády viac ako desať rokov a za premiéra sme sa vo svete nemuseli hanbiť, prijímali vás v EÚ, USA či v Rusku a mali ste štandardné vzťahy s Čínou, nehovoriac o súdržnosti V4, ktorú Matovič s Čaputovou rozbíjajú. Aký má podľa vás Slovensko obraz vo svete?

Nástupom Matovičovej vlády utrpel imidž Slovenska v zahraničí. Veľmi negatívna vizitka bola, že dvaja najvyšší ústavní činitelia neovládali angličtinu na rokovacej úrovni. Osobne mi volalo niekoľko premiérov členských krajín EÚ a pýtali sa ma, čo za blázna sme si to zvolili na čelo štátu. Nemôžem inak ako s nimi súhlasiť, pretože prístup, aký predviedol Igor Matovič k partnerom vo V4, je extrémnym oslabením pozície Slovenska v rámci EÚ a oslabením našej národnej suverenity. V spore Poľska a Maďarska s EÚ o podmienkach právneho štátu pri prideľovaní európskych peňazí sa malo Slovensko postaviť na stranu partnerov vo V4, ktorí v tomto spore zaznamenali jasné víťazstvo. Žiaľ, aj bez pomoci a podpory slovenskej vlády! Naša vláda však robí všetko pre to, aby nadbiehala západným štátom a vyhla sa ich kritike. Toto správanie je detinské a nehodné suverénneho európskeho štátu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.