FICOVA VLÁDA KLEPNE BANKÁM PO PRSTOCH

V programovom vyhlásení novej vlády sa konštatuje, že navrhnú bankovú daň s cieľom redistribuovať nadmerné zisky finančných inštitúcií v rámci ekonomiky, najmä bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. 

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 13.11.2023

Programové vyhlásenie vlády, ktoré v pondelok schválila vláda Roberta Fica, obsahuje aj avizované zavedenie bankového odvodu. Strana Smer-SD nie raz informovala, že sa chystajú na rekordné zisky bánk a že chcú, aby celkové zdanenie bánk bolo v budúcom roku podstatne vyššie, ako je tomu doteraz. Opozícia to kritizuje a svoje výhrady vyjadrili aj samotné banky. Podľa nich to nie je prospešné ani pre štát a ani pre ľudí.

V programovom vyhlásení novej vlády sa konštatuje, že navrhnú bankovú daň s cieľom redistribuovať nadmerné zisky finančných inštitúcií v rámci ekonomiky, najmä bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. Vládnym cieľom je zabezpečiť, aby sa banky spolupodieľali na financovaní základných verejných funkcií štátu. V materiáli sa ďalej konštatuje, že vláda zároveň vyvinie úsilie na zabránenie prenosu vplyvov zavedenia tohto nástroja na klientov finančných inštitúcií.

Vláda dala do programového vyhlásenia aj problém s vyššími úrokmi na hypotékach. V materiáli uviedla, že navrhne zaviesť riešenia na zníženie úrokového zaťaženia ľudí s úvermi na bývanie tak, aby prudké zvyšovanie trhových úrokových sadzieb úverov na bývanie existenčne neohrozovalo ich životnú úroveň. Robert Fico už v predošlých dňoch informoval na sociálnej sieti, že vláda ľuďom s tým pomôže.

V tomto roku chce tým ľuďom, ktorým výrazne vzrástli úroky na hypotékach, poskytnúť daňový bonus so výšky 1 800 eur. V budúcom roku by to malo byť priame preplácanie časti úrokov štátom. Legislatívu týkajúcu sa hypoték chce vláda riešiť v najbližších dňoch, a to formou skráteného legislatívneho konania.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.