FICOVA VLÁDA SCHVÁLILA PRVÉ INVESTIČNÉ STIMULY

Na pondelkovom rokovaní kabinet odklepol štátnu pomoc pre spoločnosti FTE automotive Slovakia a Kuenz - SK. Prvá získa úľavu na dani z príjmov vo výške viac ako 17,5 mil. eur, druhá na úrovni 2 mil. eur. Oba návrhy predložila ešte úradnícka vláda Ľudovíta Ódora.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 20.11.2023

Vláda Roberta Fica schválila svoje prvé investičné stimuly. Na pondelkovom rokovaní kabinet odklepol štátnu pomoc pre spoločnosti FTE automotive Slovakia a Kuenz - SK. Prvá získa úľavu na dani z príjmov vo výške viac ako 17,5 mil. eur, druhá na úrovni 2 mil. eur. Oba návrhy predložila ešte úradnícka vláda Ľudovíta Ódora.

FTE automotive Slovakia plánuje pri Prešove výrazné rozšíriť svoju výrobu. Investícia za viac ako 35 mil. eur bude v Malom Šariši smerovať do výroby klimatizačných a tepelnoizolačných riešení pre automobilový priemysel. Do konca roku 2030 by malo vzniknúť 365 nových pracovných miest. Kuenz - SK chce zase v Kechneci investovať do inovácie a rozšírenia výroby žeriavov na manipuláciu s kontajnermi 19 mil. eur. Vytvoriť by mal 15 nových pracovných miest.

FTE automotive Slovakia je súčasťou skupiny FTE automotive, ktorá sa zameriava na výrobu automobilových dielov pre prevodovky a pohonné jednotky, hydraulických spojok, hydraulických bŕzd a snímačov. Na Slovensku pôsobí od roku 2004. Slovenský závod je zameraný najmä na produkciu a generálne opravy hydraulických bŕzd a brzdových systémov. Okrem toho prevádzkuje aj centrum výskumu a vývoja.

Kuenz - SK je súčasťou rakúskej skupiny Künz, ktorá sa zameriava na konštrukcie a na výrobu špeciálnych žeriavov. Má celosvetovo vedúce postavenie medzi výrobcami automatických elektrolýzových žeriavov a zároveň je špecialistom na vybavenia vodných elektrární a na stroje pre čistenie vtokov vodných elektrární. Má tri závody v Európe a jeden v Severnej Amerike, spolu zamestnáva viac ako 400 zamestnancov. Kuenz - SK vznikol v roku 2002, nový závod v priemyselnom parku Kechnec otvoril v máji 2006.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.