FIDESZ: EÚ NÚTI MAĎARSKO PRIJÍMAŤ MIGRANTOV

Súd vo verdikte konštatoval, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov EÚ

Foto EXTRA PLUS
Dátum 14.05.2020

BUDAPEŠŤ 14. mája (TASR/extraplus.sk) - Tranzitná zóna, ktorá je dôležitou súčasťou systému ochrany maďarských hraníc, zabezpečuje, aby ilegálni prisťahovalci nemohli vstúpiť na územie krajiny. Podľa agentúry MTI to uviedla vo štvrtok v reakcii na verdikt Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) maďarská vládna strana Fidesz.

Súd vo verdikte konštatoval, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov Európskej únie.

Fidesz zareagoval, že rozsudok súdnej inštitúcie v Luxemburgu potvrdzuje, že Maďarsko chcú aj naďalej nútiť k tomu, aby bez kontroly vpúšťalo do krajiny a prijímalo utečencov. "To je však v rozpore s vôľou občanov Maďarska i s maďarskou ústavou," podčiarkla vládna strana vo svojom vyhlásení.

"Hranice treba chrániť pred ilegálnym prisťahovalectvom a žiadosti o azyl musia byť podávané v kontrolovaných podmienkach," reagoval Fidesz.

Súdny dvor EÚ pripomenul, že išlo o naliehavé konanie o prejudiciálnej otázke, týkajúce sa maďarskej právnej úpravy práva na azyl a návratu štátnych príslušníkov tretích krajín bez povolenia na pobyt.

Podľa Súdneho dvora EÚ podmienky prevládajúce v tranzitnom pásme Röszke znamenajú pozbavenie osobnej slobody. Dotknuté osoby nemôžu túto oblasť legálne a slobodne opustiť. Nemôžu vstúpiť do Srbska, pretože takýto pokus by srbské orgány považovali za nezákonný a  vystavili by ich sankciám. Pri vstupe do Maďarska by stratili akúkoľvek šancu na získanie štatútu utečenca v tejto krajine.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.