FIFA ODMIETA NECHAŤ ZELENSKÉHO VYSTÚPIŤ CEZ VIDEO PRED FINÁLE MS VO FUTBALE

Volodymyr Zelenskyj údajne plánoval vyslať svetu prostredníctvom svojho vystúpenia posolstvo mieru, FIFA však úzkostlivo dbá o to, aby sa svetový šampionát v Katare nestal prostriedkom zverejňovania politických odkazov. Zakázala napríklad používanie kapitánskych pások v dúhových farbách vyjadrujúcich podporu ľuďom LGBTQIA+.

Foto sita/ap
Dátum 16.12.2022

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zamietla žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu umožnila vystúpiť prostredníctvom videoprenosu pred výkopom nedeľňajšieho finálového zápasu majstrovstiev sveta vo futbale na štadióne v katarskom Lúsajle. Informuje o tom TASR na základe správy americkej televízie CNN, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj.

Zelenskyj údajne plánoval vyslať svetu prostredníctvom svojho vystúpenia posolstvo mieru. Podľa zdroja CNN bol úrad ukrajinského prezidenta nemilo prekvapený odmietnutím zo strany FIFA. "Mysleli sme si, že FIFA chce túto platformu využiť pre väčšie dobro," povedal zdroj. Dodal však, že ukrajinská vláda naďalej rokuje o možnosti Zelenského vystúpenia s Medzinárodnou futbalovou federáciou. FIFA sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

Ako vysvetľuje CNN, požiadavka Zelenského tímu sa môže zdať nezvyčajná, avšak neprekvapuje, keďže ukrajinský prezident od začiatku vojny vystupuje prostredníctvom videospojenia na rôznych významných podujatiach po celom svete, aby tak neustále upriamoval pozornosť na prebiehajúcu ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine. Takto vystúpil napríklad aj na filmovom festivale v Cannes a uskutočnil tiež rozhovory s mnohými významnými zahraničnými novinármi, ale aj osobnosťami šoubiznisu vrátane herca Seana Penna či moderátora a zabávača Davida Lettermana.

Americká spravodajská televízia však zároveň pripomína, že FIFA úzkostlivo dbá o to, aby sa svetový šampionát v Katare nestal prostriedkom zverejňovania politických odkazov. Zakázala napríklad používanie kapitánskych pások v dúhových farbách vyjadrujúcich podporu ľuďom LGBTQIA+. Prezident FIFA Gianni Infantino na piatkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že táto globálna organizácia nediskriminuje nikoho a zastáva práva každého, kto príde na majstrovstvá sveta. "Fanúšikovia (na štadióne) a ďalšie miliardy pri televíznych obrazovkách majú každý svoje problémy. To, čo chcú, je užiť si 90 alebo 120 minút futbalu bez toho, aby museli rozmýšľať o iných veciach," uzavrel šéf FIFA.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.