FLOYDA ZABILA PANDÉMIA RASIZMU A DISKRIMINÁCIE

Kongresman John Lewis: Floydova smrť môže pripraviť pôdu pre väčšiu zmenu. Vyzerá to inak ako v 60. rokoch, je to omnoho mohutnejšie a inkluzívnejšie.

Foto AP
Dátum 05.06.2020

MINNEAPOLIS 5. júna (TASR/extraplus.sk) - Niekoľko stoviek ľudí sa vo štvrtok v Minneapolise v štáte Minnesota zúčastnilo na omši za Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň v dôsledku brutálneho zásahu belošského policajta pri zatýkaní. Podľa agenbtúry AP okrem Floydových príbuzných bol na obrade v priestoroch North Central University aj reverend Jesse Jackson, guvernér štátu Minnesota Tim Walz, senátorka Amy Klobucharová a primátor mesta Minneapolis Jacob Frey.

Jeden z vodcov hnutia za občianske práva, Al Sharpton, vo svojom príhovore prisľúbil, že masové protesty vyvolané Floydovou smrťou budú pokračovať, kým v Spojených štátoch "nezmeníme celý justičný systém". Právnik Floydovej rodiny vo svojej reči ubezpečil smútiacu rodinu, sa bude domáhať spravodlivosti. Vyhlásil, že "Georgea Floyda nezabila pandémia koronavírusu, ale iná pandémia - pandémia rasizmu a diskriminácie."

Zhromaždení potom na Floydovu počesť zotrvali v tichu osem minút a 46 sekúnd - ide o čas, ktorý zasahujúci policajt Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku. Zraneniam a poškodeniam, ktoré mu tým spôsobil, Floyd podľahol. Agentúra AP konštatovala, že Floydova smrť oživila dlho pociťovaný a potláčaný hnev vyvolaný vraždami Afroameričanov policajtmi a rozpútala v celých USA vlnu občianskych nepokojov, aké táto krajina nezažila od atentátu na Martina Luthera Kinga v roku 1968.

Keďže demonštrácie za rasovú spravodlivosť a rovnosť sa konajú v desiatkach amerických miest i po celom svete, Floydova smrť podľa Sharptona nebude zbytočná.Demokratický kongresman John Lewis, ktorý bol účastníkom pochodov proti segregácii zvolávaných Martinom Lutherom Kingom, vyjadril presvedčenie, že Floydova smrť môže pripraviť pôdu pre "väčšiu zmenu". "Vyzerá to inak" ako v 60. rokoch, uviedol Lewis vo vysielaní CBS This Morning. "Je to omnoho mohutnejšie a inkluzívnejšie" hnutie, vysvetlil.

Agentúry si osobitne všimli, že veliteľ polície v Minneapolise Medaria Arradondo pokľakol na chodníku, keď okolo neho prechádzalo auto pohrebnej služby prevážajúce rakvu s Floydovým telom k miestu konania bohoslužby v North Central University.

Smútočné zhromaždenie venované Floydovi sa vo štvrtok konalo aj v newyorskom Brooklyne. Zúčastnil sa na ňom aj Floydov brat Terrence.

Medzičasom traja zo štyroch policajtov, ktorí zatýkali Floyda za údajné platenie falošnou bankovkou, vo štvrtok prvýkrát predstúpili pred súd, aby čelili obvineniam z pomoci a navádzania na vraždu. Kaucia bola v ich prípade stanovená na milión dolárov.
Štvrtý policajt, Derek Chauvin, už bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Pred sudcu predstúpil minulý týždeň.
 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.