FRANCÚZOV POVEDIE E. MACRON

Podľa predbežných odhadov získal 65 percent voličských hlasov.

Foto TASR/AP
Dátum 07.05.2017

PARÍŽ 7. mája (TASR/Extra plus) - Centrista Emmanuel Macron sa so ziskom 65 percent stal 7. mája víťazom druhého, rozhodujúceho kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Jeho rivalku, nacionalistku Marine Le Penovú, podporilo 35 percent voličov.

Vyplýva to z prvých odhadov po uzavretí volebných miestností, informovali agentúry AP a DPA. Volebná účasť na druhom kole francúzskych prezidentských volieb o 17. hodine dosiahla 65 percent. Ide o štyri percentá nižšiu účasť ako v rovnakom čase počas prvého kola volieb. Celkovo hlasovalo približne 47 miliónov Francúzov.

V rozhodujúcom kole volieb proti sebe stáli exminister hospodárstva a niekdajší člen vládnej Socialistickej strany (PS) Emmanuel Macron (39) a europoslankyňa a kandidátka Národného frontu (FN) Marine Le Penová (48).

Macron bude najmladším prezidentom v histórii Francúzska. Dosiaľ bol rekordérom Valéry Giscard d'Estaing, ktorý mal pri nástupe do funkcie 48 rokov. Francúzi si tentoraz zvolili 25. prezidenta v poradí. Celkovo ide len o ôsmu priamo volenú hlavu štátu vo francúzskej histórii, keďže do 60. rokov 20. storočia bol prezident volený nepriamo.

Voľby pútajú svetovú pozornosť vzhľadom na rozsiahle právomoci francúzskej hlavy štátu. Nový prezident nastúpi do úradu v čase, keď sa intenzívne debatuje o reforme Európskej únie, z ktorej odchádza Spojené kráľovstvo a Európa čelí migračnej kríze a množiacim sa teroristickým útokom.