FRANCÚZSKE ŽLTÉ VESTY OPÄŤ V ULICIACH

Demonštranti protestujúci proti reformným krokom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 16. mája kráčali ulicami Paríža, Lyonu, Marseille, Montpellieru a Štrasburgu.

Foto AP
Dátum 17.05.2020

PARÍŽ 17. mája (TASR/extraplus.sk) - Francúzski demonštranti z hnutia tzv. žltých viest obnovili v sobotu svoje pravidelné protesty. Do ulíc vyšli po prvý raz od zmiernení obmedzení zavedených počas pandémie koronavírusu, informovala agentúra DPA.  Šírenie nákazy vo Francúzsku kulminovalo v prvej polovici apríla. Prísne obmedzenia slobody pohybu a karanténne reštrikcie v krajine platili zhruba dva mesiace a limitovali aj možnosť konania demonštrácií. 

Za posledných 24 hodín vo Francúzsku zaznamenali 96 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na 27.625. Ide o štvrtý najvyšší počet obetí na svete po USA, Británii a Taliansku, píše agentúra Reuters. 

Kľúčové indikátory vývoja nákazy, medzi ktoré patrí aj počet hospitalizovaných a počet pacientov na jednotkách JIS, sa však od polovice apríla zlepšujú. Francúzsko preto od 11. mája uvoľnilo niektoré reštriktívne opatrenia, čo umožnilo aj sobotňajšie obnovenie predtým pravidelných sobotňajších demonštrácií tzv. žltých viest, hoci s obmedzeným počtom účastníkov. Minister vnútra Christophe Castaner vopred varoval, že na jednom protestnom zhromaždení nesmie byť viac než 10 osôb.

Demonštranti protestujúci proti reformným krokom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 16. mája kráčali ulicami Paríža, Lyonu, Marseille, Montpellieru a Štrasburgu. V hlavnom meste ich musela opakovane napomínať polícia, ktorá dvoch účastníkov aj zatkla. 

V Toulouse sa konala aj protidemonštrácia majiteľov obchodov, ktorí si obnovenie pravidelných protestov žltých viest neželajú. Podľa nich demonštrácie nepriaznivo ovplyvňujú ich podnikanie.  

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.