FRONTEX POŠLE NA HRANICE LITVY A BIELORUSKA 30-ČLENNÝ TÍM

Riaditeľ Frontexu Fabrice Ledgerie uviedol, že bezpečnostná agentúra EÚ pomôže Litve pri strážení hraníc a vracaní nelegálnych migrantov do Bieloruska.

Foto sita/ap
Dátum 27.06.2021

Agentúra Európskej únie pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) vyšle 30-členný tím, ktorý posilní ochranu litovských hraníc s Bieloruskom pred nelegálnymi migrantmi.  Podľa sobotňajšej správy spravodajského webu Belsat o tom informovalo litovské ministerstvo vnútra. Riaditeľ Frontexu Fabrice Ledgerie má v úmysle v júli navštíviť Litvu, aby sa na mieste oboznámil so situáciou na hraniciach. 

Ledgerie uviedol, že bezpečnostná agentúra EÚ pomôže Litve pri strážení hraníc a vracaní nelegálnych migrantov do Bieloruska. "Snažíme sa poskytovať Litve podporu - je to prejav európskej solidarity," uviedol šéf Frontexu. Litovské ministerstvo vnútra poznamenalo, že litovskej pohraničnej stráži na bieloruskom úseku hranice pomáha už teraz Služba verejnej bezpečnosti a Litovský zväz strelcov.

Podľa ministerstva vnútra sa tento rok pokúsilo o vstup do Litvy cez bieloruské hranice celkovo 508 nelegálnych migrantov, čo je dvakrát viac ako súhrnne za posledné tri roky - 2018, 2019, 2020. Litovské úrady v tejto situácii podozrievajú bieloruskú pohraničnú stráž, že uľahčuje nelegálnu migráciu do Európy.  Poradkyňa prezidenta Asta Skaisgirité a ministerka vnútra Agné Bilotaité  predtým uviedli, že režim Alexandra Lukašenka vedie hybridnú vojnu s Litvou a vyvíja na ňu takto tlak.

Lukašenko totiž vo svojom prejave nedávno pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. Vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach "zastavovalo drogy a migrantov", teraz však Západu odkázal, že "teraz si ich užívajte a chytajte sami".

Litva susedné Bielorusko kritizuje v súvislosti so zásahmi bieloruských úradov voči protestom po prezidentských voľbách z augusta minulého roka. Vilnius aktívne podporuje bieloruskú opozíciu a poskytol azyl viacerým bieloruským občanom. Medzi nimi je aj Sviatlana Cichanovská, ktorá vlani  kandidovala proti Lukašenkovi. Podľa oficiálnych výsledkov získala len desatinu hlasov. Mnohí sa však domnievajú, že v skutočnosti dostala viac hlasov než Lukašenko, ktorý oficiálne zvíťazil. Výsledky týchto volieb neuznáva mnoho štátov ani Európska únia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.