G. SCHRÖDER ODMIETA PROTIRUSKÉ SANKCIE

Bývalý nemecký kancelár podporil Miloša Zemana

Foto archív
Dátum 24.11.2017

BERLÍN 24. novembra 2017 (HSP/Extra plus) - Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder pre českú televíziu Barrandov v relácii Duel Jaromíra Soukupa podporil vyhlásenia prezidenta Miloša Zemana na návšteve v Rusku. Schröder podobne ako Zeman nevidí veľký význam v ekonomických sankciách, ktoré západ uplatnil voči Rusku po udalostiach na Ukrajine v roku 2014. Okrem iného sa vyjadril aj k ekologickej situácii, či k štátnemu vyznamenaniu, ktoré nedávno dostal, informoval český magazín Týden.

“Ja so Zemanom súhlasím. Sankcie sú podľa môjho názoru neúčelné a nevhodné, domnievam sa, že by sa mali postupne uvoľňovať a následne zrušiť,” uviedol v rozhovore Gerhard Schröder, ktorý bol kancelárom v období rokov 1998 až 2005.

Schröderovi bolo na konci októbra udelené štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva občianskej skupiny I. triedy za mimoriadne zásluhy v prospech Českej republiky. “Je to pre mňa veľká česť a mám z toho veľkú radosť. Je to pripomienka toho, čo som s Milošom Zemanom urobil pre česko-nemecké vzťahy, a som rád za všetko, čo sme spoločnými silami dokázali,” uviedol Schröder. Na otázku, aké vzťahy prevládajú medzi ním a českým prezidentom, odpovedal, že priateľské a vrelé. Avšak dodal, že ich postavenie im bohužiaľ znemožňuje pravidelné návštevy.

Nemecký politik sa vyjadril aj k súčasnej ekologickej situácii a k tomu, že niektoré krajiny vrátane USA odmietajú priznať vplyv globálneho otepľovania, a tým aj podpis dohôd na zníženie skleníkových plynov. “Myslím si, že všetci robíme dobre, keď sa usilujeme o obnoviteľné zdroje. Je to potrebné a rozhodne majú zmysel, však netuším, či obnoviteľné zdroje nahradia tie ostatné, to ešte len ukáže čas,” uzavrel Schröder.