G. SCHRÖDER ODMIETA PROTIRUSKÉ SANKCIE

Bývalý nemecký kancelár podporil Miloša Zemana

Foto archív
Dátum 24.11.2017

BERLÍN 24. novembra 2017 (HSP/Extra plus) - Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder pre českú televíziu Barrandov v relácii Duel Jaromíra Soukupa podporil vyhlásenia prezidenta Miloša Zemana na návšteve v Rusku. Schröder podobne ako Zeman nevidí veľký význam v ekonomických sankciách, ktoré západ uplatnil voči Rusku po udalostiach na Ukrajine v roku 2014. Okrem iného sa vyjadril aj k ekologickej situácii, či k štátnemu vyznamenaniu, ktoré nedávno dostal, informoval český magazín Týden.

“Ja so Zemanom súhlasím. Sankcie sú podľa môjho názoru neúčelné a nevhodné, domnievam sa, že by sa mali postupne uvoľňovať a následne zrušiť,” uviedol v rozhovore Gerhard Schröder, ktorý bol kancelárom v období rokov 1998 až 2005.

Schröderovi bolo na konci októbra udelené štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva občianskej skupiny I. triedy za mimoriadne zásluhy v prospech Českej republiky. “Je to pre mňa veľká česť a mám z toho veľkú radosť. Je to pripomienka toho, čo som s Milošom Zemanom urobil pre česko-nemecké vzťahy, a som rád za všetko, čo sme spoločnými silami dokázali,” uviedol Schröder. Na otázku, aké vzťahy prevládajú medzi ním a českým prezidentom, odpovedal, že priateľské a vrelé. Avšak dodal, že ich postavenie im bohužiaľ znemožňuje pravidelné návštevy.

Nemecký politik sa vyjadril aj k súčasnej ekologickej situácii a k tomu, že niektoré krajiny vrátane USA odmietajú priznať vplyv globálneho otepľovania, a tým aj podpis dohôd na zníženie skleníkových plynov. “Myslím si, že všetci robíme dobre, keď sa usilujeme o obnoviteľné zdroje. Je to potrebné a rozhodne majú zmysel, však netuším, či obnoviteľné zdroje nahradia tie ostatné, to ešte len ukáže čas,” uzavrel Schröder.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.