GAŠPAR: MAJÚ NA RUKÁCH KRV

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Tibor Gašpar, exprezident PZ SR: Obávam sa, že prezidentka je priamo súčasťou systému, ktorý sa snaží kriminalizovať najmä politickú stranu Smer-SSD a jej nominantov z minulosti. Toto jej konanie môže prospieť jedine Progresívnemu Slovensku, z ktorého ona sama vzišla.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 05.08.2023

Pôsobili ste na poste prezidenta PZ SR. Boli by ste niekedy v svojej funkcii povedali, že vaši podriadení vás jedného dňa budú zatýkať?

Rozhodne by mi niečo také nikdy nenapadlo. Celý život sa snažím žiť čestne a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Neurobil som nič, za čo by som mohol byť obvinený, alebo sa až dostať do väzby, a keby platil zákon pre všetkých rovnako, niečo také by sa nikdy ani nestalo. Je to síce na zložité na vysvetľovanie, ale hovorím to od začiatku. Dnes mám v rukách konkrétne dôkazy a skutočnosti, že išlo o politickú objednávku po voľbách 2020, ktorú vykonali ľudia, ktorí sú zaujatí a politicky angažovaní. Zjednoduším to: Matovič dosadil Lipšica na čelo ÚŠP a ten mu začal splácať svoj dlh. Vytvoril si partičku prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí rozbehli politické procesy na Slovensku. U mňa konkrétne to boli vyšetrovatelia Ján Čurilla a Pavol Ďurka, ktorí vec vyšetrovali a vzniesli mi obvinenie, a dozorujúci prokurátori ÚŠP Ondrej Repa a Michal Šúrek. Práve o nich je dnes množstvo konkrétnych dôkazov, z ktorých je možné odvodiť záver, že konali v zmysle konkrétnej objednávky a konkrétneho cieľa. V politike je bežné, že pri zmenách ministrov na ministerstve vnútra, policajných prezidentoch sa „očierňuje“ predchodca. Ja som nikdy nemal potrebu kritizovať napríklad Jaroslava Spišiaka alebo iných mojich predchodcov, hoci dnes viem, že práve Spišiak zohral istú úlohu pri celej tejto kriminalizácii. Skutočne mi nenapadlo niečo také, že zneužijú trestné konanie a prejdú do vykonštruovanej kriminalizácie.

Presne rok ste boli vo väzbe. Ako ste to zvládali?

Vo väzbe prechádzate rôznymi fázami a musím povedať, že ľudsky to nie je jednoduché. Na úvod na mňa vyvinuli maximálny nátlak. Dali mi do ruky obvinenie, kde mi hrozili drakonickým trestom, odtrhli ma od rodiny, izolovali od kohokoľvek a zavreli do priestoru 2 x 3 metre. Potom som si prečítal, čo som mal podľa nich spraviť. V tej chvíli si zhodnocujete, čo ste reálne spravili, a čo páni vymysleli. Pozeráte na dôkazy, zisťujete, že proti vám svedčí človek, ktorého ste nikdy v živote nevideli, ktorého nepoznáte, alebo že ste mali byť na mieste, kde ste nikdy predtým neboli. Tak sa pýtate, aký to môže byť svedok vášho konania, keď ho fakt nepoznáte? Potom príde fáza, že si kladiete otázku: Budem mať kontakt s rodinou? Kedy príde najbližší kontakt s obhajcom? S pribúdajúcim časom, samozrejme, začína na vás pôsobiť jednotvárnosť prostredia, temnej cely, jednotvárnosť každého dňa. Dostávate sa na jednu hodinu na vychádzku, ktorá je stále v tom istom priestore. Sme sociálne bytosti, ktoré potrebujú vonkajšie podnety a kontakt, ale tie vo väzbe nemáte. Máte pocit bezduchého života a voči tomu sa treba obrniť. Nie je možné povedať, že by vás to netrápilo, že sa s tým len tak vyrovnáte. Počul som od Vladimíra Pčolinského, že pre neho to bola oddychovka. Ja si nemyslím, že to bola oddychovka. Pociťujete zníženie pohybu, začnete to cítiť na kĺboch, zrazu máte poruchy spánku. Najmä mne veľmi chýbal pohľad z okna – vlastne sa nepozriete z okna, pretože tam máte jedno nepriehľadné sklo, nejaký lexan a mrežu, ktorá by mi teda neprekážala, lebo nie som typ ako Monte Christo, že by som sa pokúšal o útek, ale nemáte šancu vidieť, či je vonku jar, leto alebo zima, jednoducho vás „odrežú“ od všetkých emócií. O nich sa takto bežne nerozpráva a myslím si, že mnohí ľudia ani netušia, o čom výkon väzby je, lebo z môjho pohľadu sa len veľmi málo odlišuje od tábora pre teroristov.

Narodil sa 23. apríla 1962 v Kežmarku. V roku 1981 absolvoval Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Michalovciach v odbore technická obsluha prostriedkov výpočtovej techniky. V rokoch 1982 – 1987 študoval učiteľstvo na FTVŠ Univerzity Komenského. Po absolvovaní štúdií pracoval ako učiteľ na základnej škole v Nitre. V rokoch 1990 až 1993 pracoval v pozícii odborného asistenta na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Do služieb policajného zboru vstúpil 1. decembra 1993 a ešte v tom istom roku začal študovať špecializačné policajné vzdelanie. V rokoch 1993 až 1996 pôsobil ako vyšetrovateľ v Nitre, v rokoch 1996 – 1999 bol zástupcom riaditeľa Okresného úradu vyšetrovania PZ v Nitre. Následne pôsobil na Krajskom riaditeľstve PZ v Nitre, postupne prešiel až do funkcie 1. zástupcu riaditeľa Krajského riaditeľstva v Nitre a súčasne riaditeľa Úradu justičnej a kriminálnej polície KR PZ v Nitre. V čase Dzurindovej druhej vlády ho v roku 2005 vymenovali za riaditeľa Úradu boja proti korupcii. Prezident Ivan Gašparovič ho 2. septembra 2008 vymenoval do hodnosti generála. V máji 2012 ho vymenovali za prezidenta Policajného zboru SR. Na tomto poste zotrval až do svojej rezignácie 31. mája 2018. Piateho novembra 2020 ho NAKA zadržala v kauze Očistec a obvinili ho zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Presne rok sedel vo väzbe. Cíti sa byť nevinný a hovorí, že jeho obvinenia sú vykonštruované na základe politickej a mediálnej objednávky. Dnes kandiduje na post poslanca NR SR za stranu Smer-SSD z 9. miesta na kandidátke. Generál Tibor Gašpar.

Ako to celé vnímala rodina?

Prvý kontakt s rodinou mi povolili až po kauze okolo smrti generála Lučanského. Keďže bol covid, dovolili mi len videohovor. Bolo to takmer štyri mesiace po mojom uväznení. Fyzicky som videl rodinu počas roku väzby možno 3-4-krát na hodinu. Skôr som vnímal pocity rodiny, ktoré prišli po roku mojej väzby. Moja manželka to občas, samozrejme, spomenie a synovia zvlášť. Syn, ktorý je advokát a začal ma aj obhajovať, videl, ako som to prežíval, pretože ma občas ako advokát mohol navštíviť a, samozrejme, naše rozhovory boli aj emočné. Takže on vie najviac z toho, čím som prechádzal, ale myslím, že to zasiahlo aj ostatných blízkych a museli sa s tým tiež nejako vyrovnať.

Čo to s vami urobilo, keď už ste sa dostali po tom roku von? Aký sa odtiaľ vrátil Tibor Gašpar?

V tej najzákladnejšej podstate som úplne rovnaký. Nemenil som hodnoty a spôsob života, ani keď som stúpal v kariérnom rebríčku. Vždy som hovoril, že keď kráčate po schodoch hore, raz po nich pôjdete aj dole. Okrem niektorých jednotlivcov môžem podať ruku každému. Väzbu som absolvoval vo veku skoro šesťdesiat rokov, čiže nejakú časť života mám za sebou a toto bola pre mňa skúsenosť, ktorá sa niekde odrazí. Na základe nej som urobil a zmenil rozhodnutie, že sa ešte raz vrátim do verejného života. Pri osobách, ktoré sú vo väzbe a stále na ne platí prezumpcia neviny, sa budú musieť zmeniť podmienky. Ak ide o ľudí, ktorí sú stále nevinní, musí sa zmeniť dĺžka väzby. Štát musí vedieť zariadiť proces tak, aby na všetko, čo potrebuje vyšetrovateľ vybaviť, zabezpečiť v súvislosti s dôkazmi, stačili, povedzme, dva mesiace. Štát musí povedať, že to nebude robiť jeden vyšetrovateľ, ale napríklad desiati, aby do dvoch mesiacov stihli vykonať všetky dôkazy, o ktorých tvrdia, že by mohol obvinený ohroziť, ale viac ako dva mesiace toho človeka vnútri nenecháme. Chcel by som, aby sa to zmenilo, lebo do väzby aj po mojej skúsenosti pôjdu ďalší ľudia, nevieme, na ako dlho. A hlavne sa nesmie ďalej stať, aby to jednotlivci, ako je Ján Čurilla, Ondrej Repa, Pavol Ďurka a podobní, zneužívali, aby si z toho spravili nástroj nátlaku. A potom sa smiali na tom, ako „lámu“ ľudí. A robili si „zárezy na pažbe“. To, že si niektorí ľudia ich vinou už zobrali život, je fakt a ja to poviem otvorene – oni majú na rukách krv, môžu sa dnes usmievať, môžu sa tváriť, akí sú to ochrancovia práva, ale určite zapríčinili smrť viacerých osôb. Toto nie je len o generálovi Lučanskom, vo väzniciach, keby sme to štatisticky zobrali, sa sebapoškodzuje a berie si život podstatne viac ľudí, o čom sa už menej verejne píše.

Počas trojročného vládnutia Matovičovej, Hegerovej i Čaputovej vlády boli občania svedkami nielen chaosu, ale najmä bezbrehého zneužívania silových zložiek a krivenia právneho štátu. Dospeli sme dnes do takého štádia, že podriadený dokázal vyhodiť z funkcie svojho nadriadeného, a to ministra vnútra Ivana Šimka. Vy ste v relácii RTVS uviedli, že tu doslova išlo o krágľovanie ministra vnútra. O čom to svedčí?

Celú túto vec vnímam veľmi vážne a mala by byť veľkým výkričníkom pre súčasných ústavných činiteľov, pretože sa ukazuje, že Hamran a jeho ľudia majú ešte niečo splniť. Niečo, s čím by Ivan Šimko nesúhlasil a s pribúdajúcimi dňami na ministerstve začal podľa mňa tak trochu vidieť do Hamranovej kuchyne. Hamran a šéf inšpekcie Peter Juhás zvolali brífing, aby demonštrovali silu. Chceli dať do vysokej funkcie Pavla Ďurku, čo sa im aj podarilo a obišli pritom ministra vnútra. Ide o vyšetrovateľa, ktorý je stíhaný za manipulácie trestných konaní práve inšpekciou. A on sa stane de facto vysokým funkcionárom inšpekcie a je nadriadený tým policajtom, ktorí ho stíhajú, teda Diane Santusovej a ďalším. Je zvrátené, aby Ďurka vyšetroval Ďurku.

Ivan Šimko uviedol, že hlavný dôvod jeho odvolania bola práve jeho neochota vymenovať do funkcie trestne stíhaného policajta. Zároveň uviedol, že hamranovci zahrali gambit, ktorý im vyšiel, pretože počítali s tým, že niekomu povolia nervy. Nehrá sa tam ešte nejaký iný gambit? Tejto garnitúre predsa veľmi prekáža generálny prokurátor Maroš Žilinka, ale aj dosadený šéf SIS, ktorý spadá pod hnutie Sme rodina...

Ako ste povedali, aj Ivan Šimko to nazval gambitom, všetci sme zaregistrovali, že útoku na ministra Ivana Šimka predchádzal útok na súčasného šéfa SIS Michala Aláča, lebo všetky prvé dôkazy, ktoré hovorili o manipuláciách trestných konaní, zdokumentovala niekedy na jar v roku 2021 Slovenská informačná služba a myslím, že ich cieľom je a bolo tohto šéfa služby dostať z funkcie a dať tam svojho nominanta, alebo fungovať v nejakom dočasnom režime. To platí aj o generálnom prokurátorovi, ktorý ešte ako-tak garantuje zákonnosť, aj trestnú stíhateľnosť čurillovcov. Pokiaľ bude ministerstvo vnútra v takom bezvládí, ako je teraz, a najmä inšpekcia, tak môžu tí ľudia realizovať to, čo potrebujú. Budú sa snažiť zničiť dôkazy, ktoré proti nim sú, a keď nie zničiť, minimálne sa s nimi oboznámiť, aby vedeli urobiť protiopatrenia, pokiaľ tie dôkazy raz uzrú svetlo sveta a začnú sa používať. Myslím si, že majú záujem tieto dôkazy zničiť, lebo máme dnes informácie, že aj v niektorých trestných konaniach vedených na NAKA, keď sa príde na nejaký problém v ich konaní, tak sa snažia vyťahovať spisy z archívu a dorábať do nich rôzne písomnosti, aby vedeli vysvetľovať niektoré zverejňované dôkazy. No a tretí moment je viesť trestné stíhania voči osobám, ktoré môžu voči nim svedčiť.

Ivan Šimko uviedol, že len chcel, aby sa dodržiavala zákonnosť a primeranosť zásahov. Prišiel na to, že v policajnom zbore sa porušuje zákonnosť a zneužíva sa polícia na politické ciele? Prezidentke Čaputovej a premiérovi Ódorovi zjavne povolili nervy, keď vyhoveli Hamranovi. Prečo sa tak zľakli a vyhoveli v podstate jednému úradníkovi?

Premiéra Ódora považujem v tomto celom iba za takú bábku, ktorá sa len prispôsobuje situácii a rozhodnutiam okolo seba. Myslím si, že on nemal a nemá žiadnu skúsenosť s bezpečnostnými zložkami z minulosti, je to ekonóm, ktorý rezortu vnútra nerozumie, navyše je hrubo zavádzaný a ticho toleruje to, čo za neho rozhodne niekto iný. V prípade prezidentky Čaputovej je to širšia otázka. Pani prezidentka je od prvého momentu, keď prenikli správy o manipuláciách a o spochybňovaní očisty spoločnosti, veľmi aktívna v obrane čurillovcov. Ona sa predsa v máji 2021 zúčastnila na zvolanej porade ústavných činiteľov, keď SIS prezentovala zistenia a konkrétne dôkazy. Okamžite sa snažila ovplyvniť verejnú mienku a celý problém bagatelizovať. Následne prichádza obdobie, keď inšpekčný tím Oblúk začína vyšetrovanie a skončí sa to až obvinením čurillovcov. Nakoniec, veď si dobre pamätáme tie proaktívne výstupy a snahu spochybniť inšpekciu. Prišlo obdobie, keď sa začali zverejňovať dôkazy, ktoré vyšetrovateľka Diana Santusová spolu so svojím tímom zadovážila. Následne sme sa dozvedeli, že sa jej snažili zapáliť auto, dať nelegálne GPS do auta, aby ju monitorovali, a iné zverstvá, ktoré sú okolo toho, ako napríklad hra so smrťou, ktorú hrali čurillovci. Kde bola vtedy pani prezidentka, prečo nereagovala, znamená to, že nechcela vidieť tieto plánované ohavnosti? Kde boli vtedy práva žien, za ktoré sa tu tvári, že bojuje. Obávam sa však iného, že ona je priamo súčasťou systému, ktorý sa snaží kriminalizovať najmä politickú stranu Smer-SSD a jej nominantov z minulosti. Toto jej konanie môže prospieť jedine Progresívnemu Slovensku, z ktorého ona sama vzišla.

Nemôžeme obísť ešte jedno meno, ktoré zohráva mimoriadne dôležitú úlohu vo všetkých prípadoch – Daniel Lipšic. V podstate sa hovorilo, že odvolaniu Ivana Šimka predchádzalo stretnutie Daniela Lipšica s prezidentkou Čaputovou. Oni to popierajú...

Daniel Lipšic je súčasťou týchto procesov. Už to, že sa upravoval kvôli nemu zákon, že sa nezákonne dostal k previerke na utajované skutočnosti, aby ho mohli spraviť špeciálnym prokurátorom, spôsob, akým vykonáva túto funkciu, znamená len jedno, že de facto si urobil z ÚŠP eseročku, svojvoľne pristupuje ku generálnemu prokurátorovi, ignoruje niektoré pokyny generálneho prokurátora. Svedčí to o tom, že je to človek, ktorý ako bývalý politik by podľa mňa v žiadnom prípade nemal byť na tejto funkcii, tam plní len svoju politickú úlohu. Myslím si, že dnes máme politický úrad špeciálneho prokurátora, mal by sa premenovať na PÚŠP. Ten komunikuje aj s pani prezidentkou a rozhodne má svoj vplyv na jej rozhodnutia. Títo ľudia dnes páchajú trestný čin sabotáže, čo je veľmi vážna vec, a vedia, že za to im hrozia vysoké tresty, preto hrajú vabank.

Dnes je v polícii bezvládie a rozhodovacie práva majú hamranovci, ktorí prakticky vyhrali mocenský zápas nad prezidentkou, vládou a nakoniec aj NR SR. Kto dnes kontroluje prezidenta policajného zboru a políciu?

Policajný zbor má zo zákona uvedené, že jeho činnosť kontroluje NR SR a minister vnútra SR. Národná rada vieme, v akom stave dnes je, nebola schopná ani otvoriť mimoriadnu schôdzu, aby sa táto otázka otvorila. Zjednodušene povedzme, reálne ich nikto nekontroluje. Minister je poverený premiér Ódor, ktorý si myslím, že sa v rezorte vnútra vyzná len minimálne, respektíve len plní to, čo mu niekto iný predostrie. Dnes ich nekontroluje nikto a robia si, čo chcú, a pani prezidentka to úmyselne toleruje.

Od mnohých občanov dnes počúvam, že sa na Slovensku necítia bezpečne, že Fico nie je svätec, ale ľudia sa nemuseli báť. Dnes sa verejne hovorí o tom, že žijeme v policajnom štáte. Môžu sa podľa vás občania cítiť bezpečne? Slúži tu polícia na pomoc a ochranu občanov?

Ak sa dnes vedú účelové trestné stíhania, ktoré obhajuje Hamran, môže sa komukoľvek z tejto spoločnosti, a to nielen politikom zo Smeru stať, že sa také účelové trestné stíhanie bude viesť aj proti občanovi. A to len preto, že má napr. iný názor, že si dovolí niekoho kritizovať, že si to niekto objedná. Tak ako sa to udialo v prípade akcie v PPA. Čurillovci ráno prídu, zatknú desiatky ľudí a večer ich všetkých prepustia a nikomu nevznesú ani jedno obvinenie. Svedčí to len o tom, že to vykonali podľa niečích pokynov. To je tá veľká hrozba, ktorá visí nad každým z nás. Ďalšia stránka je, či majú občania pocit bezpečia. Zabúda sa na oblasť nelegálnej migrácie, tá je úplne odignorovaná. Nehovoria nám pravdu, ani koľko migrantov tu máme, nehovoria nám, či páchajú alebo nepáchajú trestné činy a priestupky. Dnes nevieme, do akej miery sa máme niečoho obávať. Naopak, súčasná garnitúra zastáva politiku, ktorá tvrdí, že ich sem treba ešte ďalej prijímať. Pre mňa je to vážne ohrozenie vnútornej bezpečnosti a Hamran sa tomu nevenuje, alebo tomu venuje pozornosť úmyselne tak, aby sa situácia ešte zhoršila. Som presvedčený, že sa vnútorná bezpečnosť zhoršuje.

Pred niekoľkými týždňami bola obzvlášť brutálnym spôsobom zavraždená mladá žena Andrea z Dubnice nad Váhom, ktorej sa vyhrážal psychicky narušený muž. Polícia tieto udania ignorovala a odbila ju tým, že nie je prezidentka, aby ju polícia ochraňovala. Nebol už toto dôvod na to, aby policajný prezident odstúpil?

Ak by som bol teraz čistý politik, tak poviem, že áno, ale chcem byť korektný a poviem, že treba poznať všetky detaily. Pri systéme riadenia policajného zboru je medzi prezidentom a policajtom z obvodného oddelenia, ktorý toto riešil, ešte niekoľko stupňov riadenia a pokiaľ Hamrana o niečom v minulosti informovali a on sa tomu nevenoval, tak, samozrejme, musí odstúpiť. Pokiaľ chce byť objektívny, tak si nechá prešetriť a presne zistiť, či, kto a ako pochybil a na akej úrovni a podľa toho vyvodí zodpovednosť. Pretože v rámci každého kalendárneho roka je v policajnom zbore stíhaných približne 150 policajtov za rôzne trestné činy. Ak by platilo, že má policajný prezident niesť zodpovednosť za každé zlyhanie, čo i len jednotlivca, tak by museli odstupovať všetci policajní prezidenti. Mňa skôr zarazilo to, ako sa to celé dostalo do porovnania s tým, že nie ste pani prezidentka (rozumej ohrozená žena), lebo to je v hlbokom rozpore s tým, čo nám tu všetkým rozprávajú o rovnakom prístupe ku každému občanovi. A navyše, ak toto povedal policajt, tak je to vážny problém, kam sa za tri roky dostal policajný zbor. Znamená to, že dnes bude pomáhať a chrániť polícia len vybrané osoby? Toto je veľmi zlý signál.

Poslanec NR SR a prdseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry a kandidát na poslanca za stranu Smer-SSD Tibor Gašpar.

Praktiky porušovania práv ste okúsili na vlastnej koži, obvinili vás zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Boli ste rok vo väzbe. Ako je možné, že Igor Matovič vám oznamuje, že za svoje skutky musíte dostať doživotie?

Toto je typické pre Igora Matoviča, ísť s klamstvom po povrchu a vytvárať obraz svojho nepriateľa taký, aký sa snažil urobiť okolo mojej osoby. Nikdy nemal argumenty, vie len urážať a klamať. Na druhej strane o jeho trestnej činnosti existuje rad dôkazov. Ide najmä o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, ktorú realizoval cez svoju matku či ženu, alebo jeho daňové podvody. Je to práve on, ktorý by sa mal obávať o to, čo môže prísť. A zrejme si to aj uvedomuje, keď používa na kriminalizáciu opozície prezidenta PZ.

Neuvedomujú si Štefan Hamran, Daniel Lipšic, Igor Matovič, Zuzana Čaputová, že nič netrvá večne?

Myslím si, že uvedomujú, hrajú o čas, a preto chcú dosiahnuť, že tu bude vládnuť Progresívne Slovensko. Preto tá politická angažovanosť a preto všetky tie kroky, ktoré tu dnes sledujeme. Majú im umožniť či už tie dôkazy zahladiť, alebo odstrániť, či vytvoriť obavu u tých ľudí, ktorí by mohli proti nim svedčiť. Potrebujú ďalšie štyri roky na manipulovanie, ale aj zastrašovanie, a ich cieľ je zrejmý – udržať sa pri moci. Na tlačových besedách sme avizovali, že v prípade zmeny, o ktorej rozhodnú Slováci vo voľbách, bude nevyhnutné objektivizovať všetky tieto vyšetrovania, tentoraz v súlade so zákonom, aby to nikto nemohol spochybniť, a poukázať na všetky dôkazy, o ktorých ešte dnes nevieme.

Politikom z vládnej koalície do značnej miery pri vašej kriminalizácii pomáhali „novinári“ z mainstreamových médií, ktorých ste vy označili za „odborníkov“ na všetko. Ako sme sa dostali do tohto stavu, že títo novinári môžu označiť za hlupákov profesorov, vedcov, lekárov či iných ľudí, ktorí sa svojej profesii venujú celý život, len preto, že s ich názorom nesúhlasia oni alebo majitelia ich vydavateľstiev? V podstate médiá vedia vybranú osobu zničiť v priebehu troch dní...

Tento vývoj, samozrejme, nevieme ohraničiť spôsobom, že sa to začalo včera, pred týždňom alebo pred rokom. Je to podľa mňa výsledok toho, ako sa od roku 1989 vyvíja naša spoločnosť, pretože médiá si uvedomili silu svojho vplyvu, a to nielen na verejnú mienku, ale aj na to, ako sa rozhodujú niektorí politici, ústavní činitelia pod ich tlakom. A pochopili to ešte skôr ako radoví novinári, majitelia médií, ktorí si týmto spôsobom môžu upravovať spoločenské prostredie. A súhlasím s vami, že do koho sa niekto z mediálneho prostredia zahryzne z dôvodu jeho spochybnenia vo verejnom živote, vedia ho dnes spochybniť občiansky a dokonca až kriminálne veľmi rýchlo. Dnes zažívame takú fázu, že keďže sa robí pretlak manipulatívnych informácií zo strany najmä mainstreamu, ľudia sa zákonite začínajú obracať na alternatívu a hľadajú nejakú inú informáciu než len tú, ktorú im podsúvajú médiá hlavného prúdu. Televízne spravodajstvo je ako cez kopirák, všetky stanice majú ešte aj radenie jednotlivých príspevkov rovnaké, či RTVS, Markíza alebo JOJ. Potom si poviete, že to je ako za komunistov. Všetci sme ladili Slobodnú Európu, lebo sme chceli počuť niečo iné. Dnes sme v tomto štádiu a sledovanosť niektorých alternatívnych médií začína stúpať, čo vedie mainstream k panike a hystérii, lebo si uvedomujú, že tým neustálym klamaním, podsúvaním a manipulovaním ľudí unavujú a vypínajú ich, pretože majú toho plné zuby. Verím, že nastáva zlom a že sa novinári opäť vrátia k tomu, čo je ich hlavná úloha. A ja vôbec nechcem strkať všetkých do jedného vreca, lebo to tak nie je. Medzi novinármi sú novinárski „talibanci“, ale popri nich je niekoľko slušných a etických novinárov, ktorí konajú, ako im ich vzdelanie a morálka káže. Je nepochybné, že si uvedomili silu svojho vplyvu a moc, a najhoršie zo všetkého bude, ak by sme tú mediokraciu opäť dlhodobo akceptovali a zase žili podľa toho, ako nám to budú niektorí vyvolení novinári určovať. Čo je zlé na tom, ak má niekto iný názor, žijeme v demokracii, alebo nie?

Prezident policajného zboru Štefan Hamran sa doslova zapojil do politického boja. Dnes má policajný zbor cca 21-tisíc členov a z tohto prostredia nik verejne neprotestuje proti praktikám, ktoré zaviedli hamranovci. Znamená to, že im vyhovuje správanie ich nadriadeného?

Myslím si, že verejne to nespraví nikto, pretože v tom okamihu nastane problém. Stačí sa zamyslieť nad rozkazom, ktorý dal Hamran hovorcovi Michalovi Slivkovi, ktorý dostal zákaz poskytovať informácie niektorým novinárom. A čo môže teda okamžite nastať? Obrazne povedané, „poprava“ a „vyhadzov“, a to im bráni v tom, aby sa verejne vyjadrili, čiže ich ovláda strach. Na sociálnych sieťach podľa mňa pod rôznymi nickmi policajti, ktorí sa nestotožňujú s Hamranovými praktikami, vyjadrujú svoj názor. Cítiť to z tých príspevkov, pretože pomenovávajú veci úplne presne. Mnohí z nich to zase aj v zmysle zákona nerobia, lebo zákon tak trochu reguluje ich verejný život, a tak Hamran zneužíva atmosféru strachu, a preto sú všetci ticho.

Ministerstvo vnútra je zodpovedné za parlamentné voľby, opozícia dlhodobo upozorňuje, že môžu byť voľby sfalšované. Súhlasíte, že dennodenné masírovanie verejnej mienky v neprospech opozície je tiež ovplyvňovaním výsledkov volieb?

Chcel by som skôr poukázať na obdobie, ktoré tu máme do 30. septembra, pretože za tie dva mesiace okrem štandardných politických súbojov budeme svedkami aj očierňovania nejedného politického súpera iným politickým subjektom, budú sa možno vyťahovať nejaké osobné i rodinné záležitosti, preto, aby toho politického súpera očiernili a znevážili, a dnes nevieme povedať, či bude alebo nebude do toho zasahovať práve Hamran s policajným zborom. Domnievam sa, že vôbec nie je vylúčené, že sa budú realizovať práve v predvolebnom období účelové trestné stíhania. Už keď aj nie väzobné, ale minimálne s cieľom, aby verejnosť dostala informáciu, kto je ten „špinavý“, ten čierny a mainstream to, samozrejme, zveličí v snahe docieliť zníženie percenta u niektorých politických strán, čiže tvrdá manipulácia pomocou orgánov štátu, z toho ja mám najväčšiu obavu.

Veľkú úlohu môže zohrať mimovládny sektor, nakoniec v roku 1998 nám už ukázali, ako sa to robí...

Ak sa budú zapájať do volebnej kampane a súťaže mimovládky, ktorých financovanie je stále v akejsi hmle, a budú sa vytvárať projekty, ktoré sú rádovo za státisíce eur, bez akejkoľvek kontroly financovania v prospech nejakého politického názoru, tak budú aj oni vstupovať svojím spôsobom do kampane. Nakoniec, na bilbordoch už vidíme odkazy mimovládok pre občanov. Pomenujem to presne – ide o tvrdé zasahovanie do politickej súťaže a vnútorných záležitostí SR. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák im povedal: Založte si politickú stranu a zapojte sa do politického boja o miesto v NR SR, ale nie týmto spôsobom, to je v úplnom rozpore so zákonom. Je možné, že sa dožijeme ešte nejakých zásadných vecí, dokonca niektorí ľudia mi dávajú otázku, či sa nebojím, že niekto vyhlási mimoriadny stav a voľby sa dočasne odložia, pretože to bude úzko spojené s vývojom konfliktu na Ukrajine. Vylúčiť sa to nedá, ja neviem, čo sa im v hlavách odohráva, aké sú zámery mocných, lebo vidíme, že zahraničný vplyv na vývoj našej politiky je zásadný.

Čo majú občania SR po parlamentných voľbách očakávať, pretože sa presviedčajú o tom, že prezidentka Čaputová nie je na strane ľudí, ale na strane mašinérie Matovič, Hamran a Lipšic?

Sám som zvedavý, akým spôsobom bude postupovať prezidentka, koho bude poverovať, nepoverovať zostavením vlády, vzhľadom na jej posledné rozhodnutia treba vyjadrovať obavu nad tým, či sa bude držať našich demokratických tradícií a štandardov, alebo bude zavádzať niečo nové. Skúsme teraz nehovoriť o volebných výsledkoch. Samotný Ľudovít Ódor opisuje situáciu ako zlú, hovorí o problémoch v zdravotníctve, v školstve, hovorí o nutnosti uberať na sociálnych istotách, ale aj o ďalšom zdražovaní energií. To je vážny problém, pretože to všetko by mali veľmi dôsledne zaregistrovať voliči. Neviem, akú metódu zvolia tí, ktorí tvrdia, že zvládnuť nedostatok verejných financií bude treba škrtaním, škrtaním, škrtaním. Za politickú stranu Smer-SSD hovoríme jednoznačne o spôsobe, ktorý sa musí najmenej dotknúť tých najslabších, hovoríme o tom, že sa musia na tom podieľať tí najbohatší, napríklad banky. Určite nás nečaká obdobie rozkvetu. Obávam sa, že bude treba ľuďom dôsledne vysvetľovať, aby mali pravdivejší odpočet toho, čo príde, lebo to, čo tu rozpráva Matovič, čo tu rozprávajú niektoré politické strany, ktoré sú na opačnom spektre, je z môjho pohľadu neprijateľné. Ódor to mohol povedať, on nekandiduje za žiadnu politickú stranu. Povedal, že chceme znižovať dôchodky, alebo že budú energie rásť, tak sa pýtam, prečo sa tak deje? Lebo sa znižuje konkurencieschopnosť Európskej únie vrátane Slovenska, pretože vyrábame trojnásobne až sedemnásobne drahšie, pretože máme vysoké náklady na energie. EÚ bude z dlhodobejšieho hľadiska ekonomicky klesať, čo sa zákonite odráža na našej životnej úrovni, na tom, v akom stave budú verejné financie. Prečo sme museli lacné energie z politického princípu odmietnuť? Aj Američania vyrábajú lacnejšie, hoci sú to práve oni, ktorí nás tlačia do nezmyselných sankcií, ktoré nás nehorázne poškodzujú. To sú veci, ktoré treba občanom vysvetliť. Povedať, že tí, ktorí túto hru momentálne odsúhlasili v politickom vedení Slovenska, budú musieť niesť za svoje rozhodnutia zodpovednosť, a treba povedať ľuďom, komu majú poďakovať za to, kam sa dostali dnešné ceny energií. Ak tu niekto tvrdil, že sú stabilné ceny, možno z krátkodobého hľadiska, ale rozhodne nie z budúcej perspektívy. Ak by sme mohli byť súčasťou výkonnej moci, musíme urobiť v prvom rade audit. Najprv musíte zistiť reálny stav v každej oblasti a pripraviť dlhodobé riešenia. Momentálne v našom štáte neexistuje ani jedno odvetvie, ktoré by sa neborilo s obrovskými problémami. Musíme si povedať na rovinu, že pred nami sú veľmi ťažké časy, a preto musíme situáciu upokojiť. Musíme Slovensku a jeho občanom priniesť stabilitu a zastaviť chaos a poškodzovanie slovenských záujmov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.