GAŠPAR NA ČELE SIS

Dnes je však ešte ťažké predpovedať, aká bude Slovenská informačná služba pod jeho vedením. V nedávnej minulosti bola SIS v očiach zahraničných tajných služieb prakticky zdiskreditovaná. Kto by už chcel spolupracovať s tajnou službou, ktorej predošlí dvaja riaditelia boli obvinení z trestných činov? Pred Pavlom Gašparom tak okrem iného stojí náročná úloha napraviť renomé SIS pred predstaviteľmi tajných služieb v zahraničí.

Foto MILAN ILLÍK/SITA
Dátum 04.04.2024

Pre každú vládu je dôležité, aby mala relatívne veľkú istotu, že drží moc pevne v svojich rukách. Za jednu z kľúčových mocenských pozícií je považovaná aj funkcia riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Tak aj štvrtá vláda Roberta Fica považovala za dôležité čím skôr obsadiť miesto riaditeľa SIS.

Vojna v polícii

Slovenská informačná služba bola v uplynulých rokoch dejiskom dosť divokého a turbulentného diania. Bol to práve bývalý riaditeľ SIS Michal Aláč, kto v roku 2021 prišiel s utajenou správou o manipuláciách v trestných konaniach, ktorá bola prečítaná v Národnej rade SR a viacerých poslancov šokovala. Prečítanie tejto správy predznamenalo ďalšie spletité dianie, ktorému sa dávala aj nálepka „vojny v polícii“. V každom prípade už hneď po tom, ako sa obsah správy prevalil, bolo jasné, že s naším právnym štátom nie je všetko v poriadku. Práve SIS tak pomerne významným spôsobom prispela k odhaleniu vážnych deformácií nášho právneho systému, ktoré sa tu za bývalej Hegero-Matovičovej vlády vyskytli.

Keď už hovoríme o SIS, bol to bývalý šéf tajnej služby Vladimír Pčolinský, ktorý bol v roku 2021 obvinený z korupcie, zatknutý a držaný vo väzbe niekoľko mesiacov, až pokým nezasiahla Generálna prokuratúra, ktorá Pčolinskému obe obvinenia zrušila.

Nástupca Pčolinského vo funkcii Michal Aláč mal o trochu viac šťastia. Síce bol v roku 2023 rovnako zadržaný a obvinený – v akcii NAKA s názvom Rozuzlenie – a taktiež aj odvolaný z funkcie, ale aspoň sa ho netýkalo väzobné stíhanie. V rámci akcie Rozuzlenie bol opätovne obvinený aj Aláčov predchodca vo funkcii Vladimír Pčolinský.

Prekvapivá nominácia

Vláda Roberta Fica, ktorá vznikla po minuloročných voľbách, prišla v súvislosti s vedúcou funkciou v SIS s menom Pavla Gašpara, advokáta a syna bývalého policajného prezidenta a súčasného poslanca Národnej rady SR Tibora Gašpara. Treba dodať, že Pavol Gašpar bol ešte donedávna štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová priznala, že ju meno nominanta na post riaditeľa SIS prekvapilo. Taktiež sa vyjadrila, že je tu aj možnosť, že by vymenovanie šéfa SIS prenechala až svojmu nástupcovi v úrade prezidenta. Bolo zrejmé, že hlava štátu sa s vymenovaním Gašpara nemieni nijako ponáhľať.

Ficovmu kabinetu sa však nechcelo čakať na to, kým prezidentka milostivo niečo urobí. Preto schválil zmenu štatútu SIS a za námestníka jej riaditeľa dosadil Pavla Gašpara. Ten však aktuálne disponuje vlastne právomocami riaditeľa tajnej služby. Poslanec Tibor Gašpar obhajoval konanie vlády tým, že len reagovala na vzniknutú situáciu, keď si predseda vlády nemohol vybrať svojho šéfa SIS a prezidentka dala najavo, že tento stav nemieni tak skoro riešiť. Podotkol tiež, že predseda vlády si vždy vyberá šéfa SIS a chce pracovať s človekom, ktorému dôveruje.

Kauza poľovníckej chaty

Pavol Gašpar je slovenskej verejnosti známy už najneskôr od čias kauzy poľovníckej chaty, keď v rámci vyšetrovania pytliactva vznikli videá z chaty pri Leviciach, na ktorých sa objavili okrem Gašpara aj predseda Smeru-SSD Robert Fico, advokát Marek Para (mimochodom, obhajca Pavlovho otca Tibora Gašpara) a dnes už zosnulý podnikateľ Miroslav Bödör. V súvislosti s týmito nahrávkami bol Gašpar obvinený zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Neskôr mu však bolo toto obvinenie zrušené. Pavol Gašpar svoje obvinenie už od začiatku považoval za účelové a nezákonné a tvrdil, že ide o reakciu na jeho mediálne výstupy.

Pochopiteľne, nominácia Pavla Gašpara na post šéfa SIS sa nemohla pozdávať všetkým a samozrejme, že veľká časť kritiky na jeho adresu zaznela zo strany predstaviteľov opozície.

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) zaútočil na Pavla Gašpara tvrdeniami o tom, že má rôzne majetky, napríklad vilu v Nitre. Tibor Gašpar svojho syna bránil a poukazoval na to, že má právnické vzdelanie aj pracovné skúsenosti z polície, ale i z oblasti súdnictva. Pavol Gašpar pôsobil konkrétne ako policajný vyšetrovateľ v Nitre a neskôr na Národnej kriminálnej agentúre v Bratislave. Pracoval tiež v Kancelárii Súdnej rady SR, na Najvyššom súde SR, na Okresnom súde v Nitre a nakoniec v rokoch 2019 – 2023 ako advokát.

Kritické slová na adresu Gašpara mladšieho zazneli aj z úst predsedníčky parlamentného výboru na kontrolu SIS Márie Kolíkovej (SaS). Tá spochybnila jeho odbornosť a zároveň uviedla, že jeho nominácia ukazuje, že vláda i premiér rezignovali aj na zdanie, že im nejde o pomstu. Poukázala tiež na možný konflikt záujmov, keďže otec Pavla Gašpara Tibor je členom výboru na kontrolu SIS.

Poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko) dokonca poznamenal, že nominácia Gašpara pripomína situáciu z 90. rokov, keď vtedajší prezident Michal Kováč odmietol vymenovať za riaditeľa SIS Ivana Lexu.

Kajúcnik hovorí o úplatku

Denník SME zase na Pavla Gašpara priniesol odhalenie, že mal v minulosti odovzdať úplatok 60-tisíc eur a riadnemu vyšetrovaniu sa vraj vyhol len preto, lebo skutok je už premlčaný.

O tejto udalosti mal vypovedať známy kajúcnik Bernard Slobodník už v máji 2021. Podľa neho Gašpar a policajt Marián Zetocha poskytli úplatok výmenou za informácie z vyšetrovaní. Konkrétne tu išlo o prípad Podtatranskej hydiny a jej generálneho riaditeľa Pavla Konkoľa. Slobodník tvrdil, že sa obaja vyjadrili, že nejakej skupine ľudí záleží na tom, aby Konkoľ nešiel do väzby a že títo ľudia sú ochotní za to aj zaplatiť. Samozrejme, môžeme si položiť aj otázku, nakoľko možno veriť práve svedectvu spomínaného kajúcnika.

Pokiaľ teda niekto chce nomináciu Pavla Gašpara na post šéfa SIS spochybniť, môže si vybrať aj niektorý z uvedených dôvodov. Dnes je však ešte ťažké predpovedať, aká bude Slovenská informačná služba pod jeho vedením. V nedávnej minulosti bola SIS v očiach zahraničných tajných služieb prakticky zdiskreditovaná. Kto by už chcel spolupracovať s tajnou službou, ktorej predošlí dvaja riaditelia boli obvinení z trestných činov? Pred Pavlom Gašparom tak okrem iného stojí náročná úloha napraviť renomé SIS pred predstaviteľmi tajných služieb v zahraničí.

Kto chce, môže, pochopiteľne, meno „Gašpar“ vnímať ako symbol bývalých Ficových vlád a podľa toho hodnotiť aj činnosť celej SIS. Nedá sa očakávať od opozície či opozične naladených občanov, zúčastňujúcich sa na rôznych protivládnych protestoch, aby dali Pavlovi Gašparovi šancu. My ostatní to však urobiť môžeme. Dúfajme, že pod jeho vedením si bude SIS dobre plniť svoje úlohy vyplývajúce zo zákona a že o dianí v tejto inštitúcii nebudeme počúvať tak často a najmä v takých súvislostiach, ako to bolo v predošlom volebnom období.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.