GATES CHCE PREDVÍDAŤ PANDÉMIE AKO POČASIE

Projekt Microsoft Premonition spustili už v roku 2015. Doteraz sa vedci zameriavali na sledovanie rojov komárov, ktoré by mohli prenášať choroby od malárie a horúčky dengue po vírusy Zika a západonílske vírusy.

Foto ARchív
Dátum 03.10.2020

Ľudstvo sa môže o blížiacich sa pandémiách dozvedieť skôr ako prepuknú. Microsoft vyvíja technológiu Microsoft Premonition, ktorá možno v budúcnosti dokáže predpovedať vývoj a prenos mikróbov, vírusov a zvierat prenášajúcich choroby v bióme Zeme alebo živote okolo nás. Ak by bolo možné bióm monitorovať ako počasie, mohli by sa predpovedať ohniská skôr, ako spôsobia veľké epidémie. Informuje o tom portál Startitup.

Projekt Microsoft Premonition spustili už pred piatimi rokmi, v roku 2015. Doteraz sa vedci z projektu zameriavali na sledovanie rojov komárov, ktoré by mohli prenášať choroby od malárie a horúčky dengue po vírusy Zika a západonílske vírusy. Sledovanie začali vykonávať vo vyše 100 senzorických staniciach v štáte Texas, konkrétne v okrese Harris.

Cieľom týchto testov bolo zistiť, či lapače komárov vybavené senzorom dokážu identifikovať konkrétne druhy komárov, ktoré spôsobujú uvedené choroby. Počas  testov v roku 2016 v okrese Harris zaznamenal systém 90-percentnú presnosť  identifikácie komárov spojených s vírusom Zika.  Na svete existuje 3 600 známych druhov komárov, z ktorých 50 je aktívnych v okrese Harris.

Pomáhajú im pritom algoritmy umelej inteligencie, ktoré analyzujú tieto sledovacie údaje. V budúcnosti by mohli rozpoznať príznaky epidémie, rovnako ako programy na predpovedanie počasia hľadajú príznaky búrky na ceste.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.