GAZPROM PODAL ŽALOBU NA ZÁPADOSLOVENSKÚ ENERGETIKU, OMV AJ ČEZ

Ruský Gazprom taktiež žaluje rakúsky OMV a českú energetickú skupinu ČEZ. Podľa analytika a bývalého slovenského ministra hospodárstva Karla Hirmana, Gazrpom si vymyslel fintu, ktorou chce obísť platné kontrakty s európskymi odberateľmi.

Foto tasr/ap
Dátum 28.04.2024

Ruský plynárenský koncern Gazprom podal žalobu na súd vo svojom sídle v Petrohrade na ďalších troch svojich odberateľov plynu. Ako informovala ruská štátna agentúra TASS, je medzi nimi aj slovenská spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE). Ruský Gazprom taktiež žaluje rakúsky OMV a českú energetickú skupinu ČEZ. Podľa analytika a bývalého slovenského ministra hospodárstva Karla Hirmana, Gazrpom si vymyslel fintu, ktorou chce obísť platné kontrakty s európskymi odberateľmi.

„Gazprom takéto žaloby v poslednej dobe účelovo podáva pred domácim ruským súdom ako "na bežiacom páse". Reaguje tak na každého európskeho zákazníka, ktorý "si dovolil", v súlade s platnými kontraktami, ho zažalovať na určenom medzinárodnom arbitrážnom súde za porušenie zmluvne dohodnutých podmienok dodávok plynu,“ uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Keďže v medzinárodných arbitrážach Gazprom, z objektívnych a preukázaných dôvodov, obvykle "ťahá za kratšie konce", tak si podľa Hirmana vymyslel fintu. „Obráti sa na "svoj" domáci súd a ten mu odklepne, že sa nemusí riadiť rozsudkami arbitráží. Že je to obídenie podpísaných platných kontraktov, kde sa o žiadnom ruskom súde nehovorí, ale len o niektorom z rešpektovaných medzinárodných arbitrážnych súdov, napríklad v Ženeve, to už je len taký "detail",“ podotkol Hirman.

Európski zákazníci ruského koncernu si podľa neho napíšu do súvah nedobytnú pohľadávku a rýchlo si nájdu iného, spoľahlivejšieho dodávateľa plynu. „Za takejto situácie je prirodzené, že akýkoľvek kontrakt s Gazpromom, je pod obrovským otáznikom a je veľmi neistou záležitosťou,“ konštatoval Hirman.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.