GIAMPAOLO CREPALDI: EÚ JE POKAZENÝ FANTÓM

Taliansky arcibiskup Terstu napísal, že Európska únia nie je schopná vytvoriť spoluprácu medzi svojimi štátmi, nad ktorými chce mať stále väčšiu suverenitu

Foto ARCHIV
Dátum 03.05.2020

Predseda SPD Tomio Okamura na sociálnej sieti uviedol, že ho teší informácia od niektorých hodnostárov katolíckej cirkvi v Taliansku, ktorí si uvedomujú škodlivosť Európskej únie. Je to pochopiteľné najmä v Taliansku, ktoré zažíva škodlivosť EÚ odkázaná sama na seba až doteraz, hoci 27. 4. požiadala EÚ o pomoc. Európska komisia oznámila, že dostala prvú predbežnú žiadosť o finančnú podporu z Fondu solidarity EÚ na riešenie problémov spojených s novým druhu koronavírusu. Komisia spresnila, že podrobnejšie špecifikácie týkajúce sa finančnej pomoci predloží Taliansko v najbližších týždňoch.

Od 1. apríla 2020 členské štáty Únie môžu na základe návrhov Európskej komisie požiadať o podporu z Fondu solidarity EÚ aj z dôvodov ohrozenia verejného zdravia. 
Eurokomisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirová médiám pripomenula, že Taliansko je členským štátom Európskej únie, ktorý je najviac zasiahnutý koronakrízou, a potvrdila, že je prvou krajinou, ktorá v tejto súvislosti požiadala o pomoc z Fondu solidarity EÚ. Európska komisia do 24. júna zhromaždí všetky žiadosti o podporu týkajúce sa pandémie koronavírusu a potom ich posúdi v rámci spoločného balíka pomoci. Komisia upozornila, že sa bude zaoberať všetkými žiadosťami v jednom veľkom balíku, a nie na základe zásady "kto prv príde, ten prv berie". 

Dovtedy sú stále štáty napriek členstvu v „elitnom“ klube nútené hľadať vlastné riešenia so solidaritou Číny a Ruska, ktoré svoju pomoc poskytlo takmer okamžite po rozsiahlom vypuknutí pandémie na Apeninskom polostrove.

Celú situáciu okolo nekonania Európskej únie okomentoval taliansky arcibiskup Terstu Giampaolo Crepaldi. „Skúsenosti z týchto dní ukázali, že EÚ je pokazený fantóm. Taliansko zostalo osamotné a opustené. Európska komisia zasahovala neskoro a Európska centrálna banka zasiahla nesprávnym spôsobom... Nakoniec Taliansko teraz bude nútené prosiť úniu o pomoc i finančné prostriedky. Koronavírus definitívne ukázal, že Európska únia nie je schopná vytvoriť spoluprácu medzi svojimi štátmi, nad ktorými chce mať stále väčšiu suverenitu. Absencia morálky nekompenzovala inštitucionálnu a politickú integráciu" napísal arcibiskup Giampaolo Crepaldi.

Epidémia podľa arcibiskupa vyvolá krízu zdravotného systému, karanténa spôsobí kolaps produktívneho systému a ďalší kolaps ekonomiky, chudoby a nezamestnanosti, celé to neznesie úverový systém ani oslabená populácia, ktorá je vystavená novým epidémiám a to je cesta v začarovanom kruhu na celej planéte zdôraznil arcibiskup.

„Globalizácia predstavovala svoje výhody a slávu v dokonale fungujúceom technicko-funkčnom systéme, ktorý sa hrdo vypínal nad štátmi a národmi ako absolútny vrchol otvorenej spoločnosti: jediný svet, jediné náboženstvo a jediná univerzálna morálka, jeden celosvetový ľud, jediná svetová autorita. Potom príde jeden vírus, ktorý ukáže, že globalizmus sa zrúti, pretože neglobálna úroveň reakcií bola zbavená kompetencií. Skúsenosť, ktorú prežívame, nás upozorňuje pred otvorenou spoločnosťou na tomto svete, pretože vkladá moc do rúk malého počtu jednotlivcov a to môže viesť k zrúteniu domčeka z karát. To však neznamená, že treba popierať dôležitosť medzinárodnej spolupráce, ktorú si epidémia vyžaduje, ale takáto spolupráca nemá nič spoločné s kolektívnymi štruktúrami, mechanizmami a automatickými a globálnymi systémami“ dodal na záver taliansky arcibiskup Terstu Giampaolo Crepaldi.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.