GLOBSEC: KEĎ SÚ SLOVENSKÍ POLITICI PRI MOCI, MAJÚ ZRAZU BLIŽŠIE K AMERIČANOM

Organizácia GLOBSEC zistila, že akonáhle sa slovenskí politici dostanú k moci začnú zastávať proeurópske a proatlantické názory. Ako príklad uviedli stranu Richarda Sulíka Sloboda a Solidarita a stranu Borisa Kollára Sme rodina. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 22.11.2021

Slovenskí politici sú vo všeobecnosti proeurópski a proatlantickí, a to najmä keď sú pri moci. Skonštatovala to organizácia GLOBSEC v štúdii o odolnosti a zraniteľnosti ôsmich krajín strednej Európy a západného Balkánu voči zahraničnému vplyvu. Okrem iného vo výskume analyzovali slovenské politické prostredie a správanie sa politických aktérov voči EÚ, NATO, Ruskej federácii či Číne.

„Spozorovali sme veľmi zaujímavú vec. Akonáhle sa parlamentná strana stane vládnou stranou, ich rétorika voči Európskej únii a NATO sa stáva ako keby z nejakého hľadiska strategickej komunikácie strategickejšou a menej populistickou,“ povedala Miroslava Sawiris z GLOBSEC-u na minulotýždňovej tlačovej besede. Ako príklad uviedla stranu Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa dala považovať za euroskeptickú, no ako vládna strana sa už tak neprezentuje.

„Tú istú zmenu sme spozorovali aj pri hnutí Sme rodina. Tam sme vyslovene videli, že boli snahy spájať sa s Marie Le Pen ešte pred voľbami. Ale od kedy sa stali vládnou stranou, tak ako keby sa ten antisystémový rozmer viacej zmiernil,“ doplnila Sawiris. Dodala tiež, že prezidenti Andrej Kiska a Zuzana Čaputová nikdy nespochybňovali členstvo Slovenska v EÚ a NATO a naopak aktívne komunikovali jeho výhody. Rovnako zhodnotila aj bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, súčasného šéfa rezortu diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) a ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO).

„Členstvo krajiny v EÚ zostáva jednou z mála nesporných oblastí v politickom diskurze. Dokonca aj krajne pravicová strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá sa pokúšala neúspešne iniciovať referendum o Slovexite, zmenila svoju rétoriku a prestala obhajovať opustenie bloku,“ zhodnotila štúdia GLOBSEC. Organizácia ďalej zistila, že Slovensko zostáva náchylné prokremeľskému vplyvu. V tejto súvislosti spomenuli aj objednávku vakcíny Sputnik V, ktorá viedla k vládnej kríze a výmene predsedu vlády.


GLOBSEC upozornil aj na nedostatočnú verejnú debatu o vplyve Číny na Slovensku. Zmienky o Číne sú väčšinou prepojené na ekonomickú spoluprácu alebo jej potenciál. „Obraz Číny ako kľúčového ekonomického partnera propagovala najmä strana Smer-SD a Slovenská národná strana,“ doplnil GLOBSEC.

Zo všetkých analyzovaných krajín skončilo v štúdii o odolnosti voči zahraničnému vplyvu najhoršie Srbsko, ktoré získalo na škále indexu 55 zo 100 bodov. Z krajín Európskej únie dopadlo najhoršie Maďarsko, ktoré v indexe odolnosti a zraniteľnosti dostalo 44 bodov. Slovensko má skóre 32 zo 100. Do prieskumu sa zapojilo osem tisíc respondentov, 355 expertov, 26 analytikov, pričom analyzovali 97 politických subjektov a 128 bezpečnostných stratégií a štúdií.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.