GOOGLE NA SLOVENSKU TESTUJE NOVÚ METÓDU „BOJA PROTI FAKE NEWS“

Kampaň spoločnosti Google je zameraná predovšetkým proti negatívnemu informovaniu o utečencoch z Ukrajiny. Má vraj fungovať podobne ako očkovanie, budovať odolnosť a čiastočne pomáhať proti tomu, aby ľudia v budúcnosti uverili určitému typu informácií a šírili ich ďalej.

Foto SITA/AP
Dátum 13.09.2022

Spoločnosť Google na Slovensku testuje novú metódu „boja proti fake news“. Pozostáva z minútových videoreklám na sociálnych sieťach. Spoločnosť v tlačovej správe informovala, že chce tak zvýšiť odolnosť dospelých ľudí proti dezinformáciám. Kampaň je zameraná predovšetkým proti negatívnemu informovaniu o utečencoch z Ukrajiny. Okrem Slovenska pobeží aj v Česku a Poľsku. V rámci kampane sa využije metóda prebunkingu, ktorú prvýkrát použili v 60. rokoch 20. storočia.

Cieľom metódy je budovať odolnosť ľudí proti určitým typom správ pomocou ukážok často používaných naratívov a príkladov techník a tém. Medzi ne patrí napríklad metóda obetného baránka, keď sa vina za negatívne skutočnosti zvaľuje na určitú znevýhodnenú skupinu, alebo metóda vyvolávania strachu. Má vraj fungovať podobne ako očkovanie, budovať odolnosť a čiastočne pomáhať proti tomu, aby ľudia v budúcnosti uverili určitému typu informácií a šírili ich ďalej.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.