GRÉCI SA OBÁVAJÚ, ŽE TURCI OPÄŤ OTVORIA HRANICE PRE MIGRANTOV

Turecko sa môže opäť pokúsiť využiť migračnú kartu a vyvinúť tlak na Európsku úniu, aby v rámci grécko-tureckého sporu neuvalila sankcie na Ankaru.

Foto TASR/AP
Dátum 07.09.2020

ATÉNY 6. septembra (TASR/extraplus.sk) - Grécko posilnilo ochranu svojich hraníc v čase vyhroteného sporu s Tureckom o podmorské energetické zdroje vo východnej časti Stredozemného mora. Atény sa totiž obávajú, že by Ankara mohla opäť otvoriť hranice pre migrantov.

O posilnení ochrany hraníc informoval v nedeľu námestník gréckeho ministra pre migráciu Jorgos Kumutsakos. "Sme pripravení a zareagujeme rovnako ako v marci," citovala jeho slová agentúra DPA.
Podľa Kumutsakosa by sa Turecko mohlo opäť pokúsiť využiť migračnú kartu a vyvinúť tlak na Európsku úniu, aby v rámci grécko-tureckého sporu neuvalila sankcie na Ankaru. 

Turecká vláda spochybňuje výlučné nároky Grécka na ložiská zemného plynu v okolí ostrovov Kastelorizo, Rodos a Kréta, kde už vykonávalo aj podmorský prieskum. Spojené štáty a Európska únia však v tomto spore stoja na strane Grécka, ktoré danú oblasť považuje za svoju výlučnú ekonomickú zónu.

Lídri EÚ by mali na septembrovom summite (24.-25.9.) rozhodnúť o tom, či v dôsledku tohto sporu uvalia na Turecko sankcie. Turecká vláda v marci tohto roka otvorila svoje hranice pre migrantov smerujúcich do krajín EÚ. Na hraniciach Grécka sa ich vtedy zhromaždili tisíce, grécke bezpečnostné sily ich však do krajiny nevpustili. Atény vtedy taktiež posilnili ochranu svojich pozemných aj námorných hraníc.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.