GRENDEL: NAJLEPŠÍM RIEŠENÍM KOALIČNEJ KRÍZY BY BOLO ZACHOVANIE ŠTVORKOALÍCIE

Najlepším riešením koaličnej krízy by podľa Gábora Grendela bolo zachovanie štvorkoalície. Nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš reagoval, že riešením sú predčasné voľby.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 03.09.2022

Najlepším riešením koaličnej krízy by bolo zachovanie štvorkoalície. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO). Nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš reagoval, že riešením sú predčasné voľby.

Tomáš súčasnú vládu kritizuje, že doposiaľ nepredstavila riešenia na vysoké ceny energií. „My k návrhom budeme pristupovať konštruktívne, no najprv by sme ich radi chceli vidieť,“ doplnil. Grendel reagoval, že energetickú krízu chcú zmierniť rôznymi opatreniami na pomoc ľuďom. „Myslím si, že vďaka nadvýberu daní na to budeme mať zdroje,“ skonštatoval. Stranícke škriepky pri tomto musia ísť podľa neho bokom.

Fungovanie možnej menšinovej vlády podpredseda parlamentu komentovať nechcel. „Počkajme, ako kríza skončí,“ doplnil. V prípade menšinovej vlády by mal premiér Eduard Heger podľa Tomáša dať hlasovať o dôvere vlády. Diskutujúci sa rozprávali aj o prípadných zmenách na ministerských postoch po možnom odchode SaS z koalície. Mená možných nástupcov Grendel konkretizovať nechcel.

Tomáš víta i návrh šéfa parlamentu Borisa Kollára na zmenu Ústavy SR, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie. Grendel ho nepodporuje. „Tá možnosť tu v nejakej podobe je, napríklad keď premiér odstúpi. Nemyslím si, že takáto novela ústavy je dobrá cesta,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.